Záchranáři letecké záchranné služby v Olomouckém kraji mohou ode dneška pro převoz novorozenců v bezprostředním ohrožení života využívat speciální transportní inkubátor. Ve vrtulníku je umístěn za pomoci speciálního záchytného systému, novorozence v kritickém stavu tak mohou záchranáři přepravit do nemocnice bezpečně a podstatně dříve. Transportní inkubátory byly v kraji obnoveny po desetileté pauze a odborníci je mohou využít také při cestách do odlehlejších koutů regionu, řekli dnes novinářům zástupci Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK).
Nejčastěji se záchranný vrtulník vysílá zejména k novorozencům resuscitovaným či s kritickou srdeční vadou. Právě v takových případech je pro záchranu jejich života podle odborníků důležitá každá minuta. Dosud k těmto cestám využívali leteckou pomoc kolegů z Ostravy. „Podle statistik nyní každý měsíc transportujeme pět nebo šest novorozenců. Benefit celé změny je to, že transporty budou rychlejší a komfortnější pro malé pacienty,“ uvedla ředitelka ZZS OK Andrea Rakovičová. Letecky budou podle ní novorozenci transportováni přibližně pětkrát až šestkrát do roka.
Speciální inkubátor využijí letečtí záchranáři především při vrozených srdečních vadách, které mohou novorozence ohrožovat přímo na životě. V takových případech budou pacienty převážet do Prahy. Transport novorozenců leteckou cestou bude obrovskou výhodou například také pro Jesenicko. Cesta sanitkou trvající zhruba 1:45 hodiny se zkrátí na přibližně 22 minut. „Vypomáhat můžeme například i Zlínskému kraji,“ uvedl zástupce primátora novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Vladimír Mišuth.
Inkubátor je ve vrtulníku zachycen za pomoci speciálního záchytného systému, který musí splňovat certifikaci a být bezpečný pro transportovaného novorozence i celou posádku vrtulníku záchranné služby. Transportní inkubátor, který mohou olomoučtí záchranáři využívat, má speciální adaptér využitelný ve vrtulníku i v sanitce. Výhodou je to především při jeho manipulaci, uvedli zástupci společnosti Air-Transport Europe (ATE), která leteckou záchrannou službu v kraji provozuje. Zaplatila i celý projekt v hodnotě téměř půl milionu korun.
Podle záchranáře letecké záchranné služby Aleše Korandy v době transportu novorozence vrtulníkem péči na palubě obstarávají neonatalogové. Letečtí záchranáři obstarávají technickou stránku – instalaci schránky, napojení na zdroj energie a tepla a zajištění komfortu. „Tyto zásahy bývají vždy emotivnější, děti neskrývají žádné emoce, křičí, pláčou, zahýbá to psychikou každého záchranáře, je to pro nás určitě citlivější záležitost,“ řekl dnes Koranda.
Na projektu, který se připravoval několik měsíců, se podílela FNOL, ZZS Olomouckého kraje a společnost ATE. Za transportní inkubátor se zasadil primář novorozeneckého oddělení FNOL a senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL).