Je polovina srpna a letní prázdniny se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci. Někteří mají stále v plánu vyrazit na dovolenou do zahraničí nebo po České republice. Přinášíme další letní tip na výlet Olomouckého Reportu, ve kterém čtenáře zavedeme na Náchodsko, region Němcové, Jiráska, Škvoreckého nebo částečně i bratří Čapků.
Velikány české literatury známe všichni. Nadčasové texty Karla Čapka, mnohými oblíbenou Babičku od Boženy Němcové, historické romány Aloise Jiráska, případně vzpomínky na své dospívání v Náchodě Josefa Škvoreckého. Všichni čtyři mají společné rodiště ve východních Čechách.
Pětadvacetitisícové lázeňské město je přibližně 40 kilometrů vzdálené od krajského Hradce Králové, v těsné blízkosti česko-polských hranic. Právě Náchod je svou polohou skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí, ať už za kulturou, historickými objekty nebo přírodními památkami.
Přímo v Náchodě se narodil spisovatel Josef Škvorecký. Jeho knižní sága o Dannym Smiřickém (Prima sezóna, Zbabělci) se odehrává ve fiktivním Kostelci, který byl ale značně inspirovaný Náchodem. Stačí tak vyrazit po centru města a čtenář tak narazí na místa, kde se odehrávaly klíčové momenty románů, jako je hospoda Port Arthur nebo pivovar, kde začalo protinacistické povstání v Náchodě. Krom míst, kde se knihy odehrávaly, člověk v centru města narazí také na sochu spisovatele v nadživotní velikosti, jak vysedává na lavičce. Nově navíc otevřelo město expozici, ve které představuje autorovu pracovnu.
Přibližně 15 kilometrů daleko se nachází působiště nejznámější české autorky Boženy Němcové – Česká Skalice, kde se nachází také muzeum věnované jejímu životu. Ačkoliv se zde nenarodila, měla v menším městě vyrůstat, přičemž z jeho okolí čerpala zejména při psaní Babičky. Ratibořice, kde se kniha odehrává, jsou zhruba 12 kilometrů vzdálené od Náchoda. Po zaparkování jsou Ratibořice ideální pro krátkou pěší procházku. Během dvou kilometrů lze navštívit sousoší právě Babičky a dalších postav, které v románu vystupují. Pár stovek metrů proti proudu toku Úpy člověk dorazí k Viktorčině splavu a cestou mine Staré Bělidlo. Na druhou stranu od sochy zase člověk najde místní mlýn, a především ratibořický zámek. Ten je zajímavý nejen jako lokace z oblíbeného literárního díla, ale také pro svou historii, jelikož se na něm měly odehrávat tajná politická jednání protinapoleonské koalice.
Přibližně sedm kilometrů na druhou stranu od Náchoda můžete vyrazit zase do Hronova, odkud pochází Alois Jirásek. Právě Hronovem je inspirovaná obec Padolí, kterou Jirásek líčí ve své knižní sérii U nás. V Hronově je celoročně dostupný Jiráskův rodný dům, ale především se na počest českého spisovatele a dramatika pořádá festival Jiráskův Hronov věnovaný amatérskému divadlu.
Ačkoliv jde už o okres Trutnov, nelze opomenout Malé Svatoňovice, rodiště Josefa a Karla Čapkových, kam se dá pohodlně dopravit z Náchoda autem během dvaceti minut. Tam lze navštívit Muzeum bratří Čapků v jejich rodném domě, které vystavuje třeba Josefovy grafiky nebo Karlovo školní vysvědčení. Ačkoliv region podkrkonoší nehrál pro Karla tak důležitou roli jako Hronov pro Jiráska nebo Náchod pro Škvoreckého, literárně se na území Náchodska a Trutnovska vrátil třeba v díle Devatero povídek.