Před pár lety České dráhy vyrazily do letní marketingové kampaně s heslem: „Místo Bora Bora, zlákala mě Kutná Hora.“ A o stejnou věc se pokusíme i teď v rubrice Olomouckého Reportu Letní výlety. Popravdě, kdo by chtěl ležet na pláži, když může obdivovat gotické architektonické skvosty a moderní umění ve středních Čechách. Dokonce i to sluníčko tam možná praží více než na ostrovech v jižním Pacifiku.
Na dobu, kdy se v Kutné Hoře vynosila na povrch přibližně jedna třetina produkce stříbra v Evropě, může už město pouze vzpomínat. Těží z ní ovšem stále. Díky bohaté minulosti se zde tyčí do výšky impozantní gotické kostely, které lákají turisty z celého světa. A není nutné neustále zvedat hlavu k ostrým špicím střechy chrámu svaté Barbory. České muzeum stříbra totiž vezme lidi dolů do hlubiny, do míst, kde se stříbro těžilo. Do šachet a dolů, kterým mohou děkovat za mnohé i přemyslovští králové. Právě stříbro z kutnohorských dolů totiž pomohlo Českému království v rozmachu ve 13. století.
Není ovšem nutné přemýšlet neustále jen nad těžkou prací horníků. Do přítomnosti vás spolehlivě v Kutné Hoře vrátí Galerie Středočeského kraje, ta se zabydlela v rekonstruovaných prostorách bývalé jezuitské koleje hned vedle chrámu svaté Barbory v samotném centru města, ta se nebojí do historických kulis přinést moderní umění. V klikatých uličkách města se navíc ukrývají skvělé obchůdky, antikvariáty, vinárny a hospody.
Je pravda, že dvaadvacetitisícové město má centrum, které se dá projít za jeden den. Stačí ovšem sednout do autobusu a přejet do městské části Sedlec. Tady najdeme bývalý cisterciácký klášter, na jehož podobě se podepsal jeden z nejvýznamnějších architektů českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel. Jen o několik desítek metrů dál navíc najdete unikátní kostnici. Pozůstatky 40 tisíců zemřelých tady jsou poskládány do čtyř úhledných pyramid. A pokud vás baví skládání kostiček, hned vedle kostnice je možné navštívit Muzeum Lega.