Vánoce jsou za rohem a s tímto svátkem je neodmyslitelně spojena i štědrovečerní večeře. Na té si většina českých rodin pochutnává právě na smaženém kaprovi. Tradicí bývá nakupovat tuto rybu ve venkovních stáncích živou s tím, že hlava rodiny ji potom zabije a naporcuje. Dříve se kádě s kapry objevovaly před každým. Některé řetězce však tomuto způsobu prodeje daly stopku. Kde tedy živou rybu seženete tento rok a kde naopak ne?
„Chceme, aby zákazníci sami měli možnost volby, zda se budou držet tradice nebo dají přednost výběru z široké nabídky chlazených či mražených ryb na naší prodejně,“ uvedla pro Olomoucký Report Martina Dvořáková, mediální zástupkyně Penny Marketu. Je tak jasné, že před pobočkami kádě stát budou. Nejedná se však o součást jejich oficiálního sortimentu, ale pouze o externí nájemce, kterým řetězec nabízí prostor. Na výběr pak samotný supermarket nabízí mražené či chlazené alternativy. V Olomouci konkrétně se stánek objeví mezi prodejnami Albert a Penny na Nových Sadech. Stránky Rybářství Třeboň, které dováží ryby i do Olomouce, uvádí, že tento rok by měl prodej začít 20. prosince, některé stánky budou k dispozici i o den dříve.
Prostor na prodej živých ryb v kádích dostanou rybáři třeba i před Globusem. V Olomouci konkrétně na Pražské ulici. K tomu bude hypermarket nabízet přímo na pobočce chlazené alternativy společně s přísadami do rybí polévky.
Kaufland už se do prodeje pustil toto pondělí. O dovoz se konkrétně pro ten olomoucký stará Rybářství Horák, které v Šumvaldu u Uničova provozuje sádky. „V Olomouci máme stánky a také dovážíme především do Terna a Kauflandu v Olomouci a pak do jiných okolních měst,“ uvedl pro Report Martin Horák, majitel společnosti.
Další stánky budou před Albertem. Ve většině případů se však nejedná o přímou spolupráci či nabídku řetězce. Vše je založeno na konkrétních pobočkách. „Ve většině případů není Albert vlastníkem ani nájemcem ploch před prodejnami, a proto nemá společnost přímý vliv na rozhodnutí vlastníka, zda bude prodej kaprů provozovat či nikoliv,“ vysvětlil Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. Také doplnil, že přímo v obchodě je možné nakoupit baleného českého kapra s certifikací Udržitelný chov ryb. Tato certifikace garantuje zákazníkům nejen český původ ryb, ale také jejich udržitelný způsob chovu.
Už ne prodeji živých kaprů
Někteří prodejci od prodeje živých kaprů z kádí upouští. Především z důvodu ochrany zvířat, nesouhlasu se způsobem, jak se s rybami zachází a snaze o ochranu životního prostředí. Ryby totiž podléhají stresu a v kádích se nemohou volně hýbat. Takto pak přebývají několik dní, většinou bez jakéhokoliv přínosu krmiva.
Jako první na českém trhu okomentoval celou situaci řetězec Lidl. Ten se především opřel o aktivistickou kampaň za práva zvířat „Vánoce bez násilí“. Stopku tedy dali stánkům s káděmi před svými pobočkami o Vánocích v roce 2022. „Nejedná se o jednorázovou akci, ale o dlouhodobé rozhodnutí,“ uvedli v tiskové zprávě.
Rok nato se přidala také Billa. Letošní zimu se ke dvojici přidalo i Tesco. K tomu navíc přidalo zákazu veškeré pyrotechniky. „Vánoce jsou obdobím radosti, ale také obdobím, kdy bychom měli myslet na dopady svého jednání. Ať už na pohodu zvířat, bezpečnost lidí nebo životní prostředí. Cena za krátkou podívanou na ohňostroj je příliš vysoká, stejně jako stres, který způsobuje prodej živých kaprů v kádích,“ vysvětlila Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco.
Vyjádření všech těchto obchodů se ovšem dotýká i samotných prodejců. „Čím dál více lidí nám volá s dotazy a obavami, že v daném městě stánek vůbec nebude kvůli různým vyjádřením řetězců, kteří od prodeje živých kaprů upustili. Lidé se pak ptají na otevírací dobu přímo našich sádek. Vzrostl tak zájem o nákupy přímo u nás,“ komentoval Martin Horák.
Jako alternativy všechny tyto obchodní řetězce nabízí chlazené a již naporcované ryby. A to nejen ty české sladkovodní, ale různé exotičtější varianty, jako například lososa či tresku.