Na šestici sjezdovek zavítá v příštích týdnech tým Centra aplikovaných pohybových aktivit (APA) Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého s možností vyzkoušet si jízdu na monoski či biski, tedy speciálně upravených lyžích pro osoby se zdravotním handicapem. Turné po tuzemských svazích je určeno především pro zdravotně postižené, vítána je však i široká veřejnost, sdělil mluvčí univerzity Egon Havrlant. Osvětovou sportovní sérii Dny na monoski pořádá Centrum APA se spolupracujícími sportovními školami už řadu let, letos přibyly v itineráři nové lokality.
První příležitost budou zájemci v neděli ve skiareálu Kareš v Loučné nad Desnou. Následovat budou během února a března zastávky na místech obvyklých z dřívějších ročníků, jako je areál Kraličák u Starého Města na Šumpersku nebo Hrubá Voda u Olomouce. „Letos poprvé představíme možnosti lyžování osob se zdravotním postižením také ve skiareálu Orlické Záhoří v Orlických horách, a sice v sobotu 22. února,“ uvedl Daniel Mikeška z Centra APA.
V jednotlivých areálech se zájemci budou moci svézt na monoski a biski pod dohledem zkušených instruktorů a kromě samotného lyžování organizátoři chystají i různé doprovodné hry a aktivity. „Program Dnů na monoski je určen primárně osobám se zdravotním postižením, ale vítáni jsou i všichni ostatní, které svět sportu a pohybových aktivit handicapovaných zajímá. Všechny aktivity jsou zdarma, na svazích budeme podle zájmu a aktuálních podmínek zhruba od 10:00 do 15:00,“ doplnil Mikeška.
Monoski je speciální sportovní nářadí, které kompenzuje fyzický handicap jedince a umožňuje mu zařadit se mezi zdravou lyžařskou veřejnost. Skládá se z jedné běžné lyže, na které je upevněna v silném vázání nosná konstrukce s takzvanou skořepinou, ve které je lyžař posazen. Kostra je vyrobena z hliníkových trubek, skořepina se vyrábí z kevlaru nebo sklolaminátu. Jedná se o materiály, které zajišťují bezpečnost při pádech, uvádí na svých stránkách Centrum handicapovaných lyžařů. Na skořepině jsou upevněny podle individuální potřeby lyžaře fixační pásy, které nahrazují nefunkční břišní svaly a fixují nehybné nohy proti případnému nežádoucímu vychýlení. Stabilitu udržuje monolyžař pomocí takzvaných stabilizátorů, což jsou zkrácené, speciálně upravené francouzské hole zakončené krátkými lyžemi.