Odpad, který se nevleze do kontejnerů, patří do sběrného dvora. To chce město Přerov připomenout místním. V Přerově mají občané možnost odvážet objemný odpad do dvou sběrných dvorů, i tak se místní technické služby potýkají pravidelně s černými skládkami. Město chce situaci zlepšit pořízením fotopastí.
Fotopasti mají pomáhat v lokalitách, kde pravidelně Technické služby města Přerova uklízejí nepořádek. Černá skládka totiž vzniká i v místech u kontejnerových stání. Ročně ale podle přerovské radnice úklid těchto míst vyjde město na částku okolo 2 milionů korun.
„Proto jsme se ve spolupráci s technickými službami rozhodli do problémových lokalit instalovat fotopast se záznamem. Ten se stane součástí podnětů, které budou ze strany odboru majetku zasílány k zahájení přestupkového řízení. Fotopast je mobilní, takže místa budeme průběžně podle potřeby obměňovat,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal s tím, že pokud bude zakladatel černé skládky ze svého jednání usvědčen, hrozí mu pokuta ve výši až 50 tisíc korun.
Dlouhodobě řeší Přerov problémy v zahrádkářských a chatových oblastech, kam odkládají své odpadky lidé, kteří místem jen projíždějí. „Černou skládkou je ale i odpad odložený kdekoliv jinde ve veřejném prostoru, a to i v okolí odpadových nádob. Jako černá skládka může být klasifikován i starý gauč vyhozený u kontejnerů nebo kousek obecního pozemku za plotem, kam si někdo „dočasně“ uloží staré harampádí z domu nebo kůlny, protože si jím nechcete hyzdit zahrádku,“ doplnil Petr Školoud z odboru majetku města.