Město pokračuje v šetření v souvislosti s vyššími cenami za energie. Jedním z výdajů, u kterých zvažuje snížení nákladů, je nasvícení památek a vánoční osvětlení. Jak jsme psali zde, prvními kroky k šetření bylo omezení topení v nočních hodinách a o víkendech.
Olomoucká radnice hradí nasvětlení historické radnice, sloupu Nejsvětější Trojice, některých objektů na Horním náměstí, či Baziliky na Svatém Kopečku. Právě u baziliky chce město realizovat projekt výměny osvětlovacích těles za úspornější. „Jde nám samozřejmě o úsporu nákladů na energie a ruku v ruce s tím i o omezení světelného smogu ve městě. V dalších zvažovaných krocích je pak ve hře kromě výměny za úspornější varianty svítidel, zejména i zkrácení doby, po kterou budou památky svítit,“ informovala Olomoucký Report mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.
Ve hře je podle mluvčí také omezení osvětlení u vánoční výzdoby města. „Jsme si ovšem vědomi toho, že úspora ze slavnostního osvětlení je zároveň pouze zlomkem nákladové částky na energie. Proto se držíme zejména našich zpracovaných koncepčních dokumentů, které udávají směr i realizaci dalších opatření,“ dodala Štědrá.
Koncepční dokumenty, které už má Olomouc zpracované, upozorňují na možnost úspor zejména při modernizaci veřejného osvětlení. „S tím jsme už v některých částech města začali a vidíme, jak velkou úsporu může LED osvětlení nabídnout. Proto samozřejmě budeme s obnovou technické infrastruktury pokračovat. Úspory nákladů za veřejné osvětlení představují z velké části výměny sodíkových svítidel za LED svítidla,“ vysvětlila mluvčí.
Na současný stav energetického hospodaření města nyní dohlíží energetik. „Díky tomu dokážeme také vysledovat takzvaná slabá místa v nakládání s energiemi a ty pak řešit drobnějšími zásahy a nečekat na moment, kdy už by bylo třeba je řešit v režimu velkých investic,“ uzavřela Štědrá s tím, že mapování objektů je první fází šetření, u těch s nejvyššími provozními náklady pak může město realizovat projekty zaměřené na energetickou úsporu.