Technické služby města Olomouce ve spolupráci se specialisty dokončují likvidační práce komářích larev v Černovírském lese. Na likvidaci využili šetrný bakteriální přípravek. Požadavek zadal odbor životního prostředí magistrátu na základě měření speciálními sondami.
Na měření výskytu komárů se specializují pracovníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří situaci monitorují už dlouhodobě. „Senzory máme v akci v Černovíře, v Týnečku i v Chomoutově. Je to příklad úzké spolupráce města a univerzity, kdy samospráva získává od specialistů aktuální informace,“ vysvětlil primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).
Senzory v hodnotě osmdesáti tisíc korun pro město nainstaloval Jan Brus z katedry geoinformatiky, který se problematikou komárů v Litovelském Pomoraví zabývá již několik let. Přístroje zaznamenávají údaje o teplotě vody, vzduchu a okolní půdy a sledují i míru zaplavení tůní. Právě teplota vody má rozhodující vliv na vývoj larev. „Díky vizualizaci údajů z jednotlivých čidel ve webovém prostředí určujeme rozsah a postup zásahu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.
V oblasti Černovírského lesa aplikovali pracovníci technických služeb přípravek do zavodnělých ploch. Přípravek na likvidaci larev komárů je podle Loyky bezpečný a ostatním živočichům by neměl uškodit. „Cílem je ochrana městských částí Černovír, Hradisko, Chválkovice, Pavlovičky a Týneček. Náklady na preventivní zásah přijdou magistrát na sedmdesát tisíc korun,“ uzavřel za olomoucký magistrát Pavel Konečný.