Stovka požárů, vysoký počet zraněných a milionové škody. Tak hodnotí hasiči topnou sezonu v kraji. Podle hasičů se kvůli zdražování energií lidé vrátili k topení dřevem, či jiným pevným palivem.
V tomto týdnu hasiči zasahovali u požáru v Pivíně, kde po nesprávné manipulaci s topidlem hořel rodinný dům. Další případ řešili hasiči na konci února v Oskavě, kde od hořících sazí v komíně chytla střecha celého domu. Časté je také zahoření trámů v komínovém tělese, jak tomu bylo při požáru v Jívové, kde se škoda nakonec vyšplhala na 2 miliony korun.
Počet požárů v souvislosti s neudržovanými komíny a topidly je letos podle hasičů podobný, jako v předchozích letech, tentokrát jsou ovšem závažnější. „Kvůli drahým energiím se lidé ve větší míře vracejí k topení dřevem či jinými pevnými palivy. Často ale nemají topidla a spalinové cesty v bezvadném stavu, nedodržují vzdálenosti od hořlavých předmětů či návody výrobců,“ vysvětlila mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že lidé chybují i při vynášení popela.
Celkové škody u požárů v letošní topné sezoně stoupl. Hasiči evidují také vyšší počet zraněných osob. „Jen za tuto topnou sezónu míří celkově k 10 milionům korun, což je třetinový nárůst oproti předchozí sezóně. Zároveň u těchto požárů dochází často ke zranění osob či jejich úmrtí. I tato statistika letos narostla. Za topnou sezónu se zranilo již 9 lidí,“ informovala mluvčí hasičů.
Po zkušenostech s letošními požáry hasiči vyzývají ke správné údržbě komínů a dodržování zásad při topení. „Kolem topidla nechejte volný prostor, vzdálenosti určuje návod výrobce, kterým byste se měli řídit. Popel doporučujeme nechat v kovové nádobě vychladnout i více než čtyři dny. Teprve pak si můžete být jistí, že nedojde k jeho znovu vznícení. Poté jej uložte do kovové popelnice. Pokud máte možnost, vysypte jej do kompostu nebo jej využijte jako hnojivo na zahradu,“ vyjmenovala několik zásad bezpečného topení Balážová.