Povodí Moravy chystá další etapu protipovodňových opatření města Olomouce. Ochranu zástavby částí Nemilany a Nový Svět má vyřešit IV. A etapa, Povodí Moravy vybralo jejího zhotovitele na konci října.
Příprava stavby začne ještě letos v zimě, stavební práce odstartují na jaře příštího roku. „Naše řešení se opírá o princip, kdy k rozlivu dochází mimo zastavěné území. Povodňové vody nenarazí při opouštění území města na žádné překážky a volně se rozlijí do krajiny. To pozitivně ovlivní celou městskou trať v Olomouci a současně i v obcích níže po toku tak, že dojde ke zmírnění síly povodňové vlny. Úspěšně jsme dokončili výběrové řízení a vybrali zhotovitele další etapy protipovodňových opatření Olomouce. V tuto chvíli už jen čekáme na přidělení dotace, k čemuž by mělo dojít v řádu dnů až týdnů. S ohledem na zájmy ochrany přírody zahájíme práce na jaře,“ uvedl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.
Další etapa má za cíl obnovu původní říční trasy, posílení rozlivu do nivy, vytvoření kapacitního koryta s meandrující kynetou nebo znovunapojení odstaveného ramene. „Projekt zahrnuje revitalizaci pravého břehu řeky Moravy u čistírny odpadních vod, rekonstrukci stávající pravobřežní odsazené ochranné hráze a napojení levobřežního odstaveného ramene, u kterého vznikne nová tůň,“ popsal rozsah prací generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
„Čtvrtá A etapa je přírodě blízkým protipovodňovým opatřením v souladu s veřejným zájmem ochrany přírody. Zejména z důvodu výskytu zvláště chráněných netopýrů byly při povolování kácení dřevin stanoveny přísné podmínky,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí města Olomouc Petr Loyka.
V místě budoucí protipovodňové ochrany původně stála zahrádkářská kolonie, kterou město nechalo odstranit. „Na pravém břehu byla odstraněna zahrádkářská kolonie uvnitř záplavového území mezi protipovodňovou hrází a řekou. Ponechání chatek, přístřešků, skleníků, plotů nebo i studní, je v rozporu s protipovodňovou funkcí. Naposledy byly zahrádky i se stavbami zaplaveny při dvouleté povodni v říjnu 2020, při pětileté povodni zde protéká voda o hloubce 1,5 m,“ popsal Loyka na webu města Olomouce.
Investorem akce je státní podnik Povodí Moravy, náklady představují 170 milionu korun. Část financí pochází z dotace z Operačního programu životního prostředí, podílet se bude také statutární město Olomouc.