Obec Slatinice dokončila významnou rekonstrukci Lichtenštejnského dvora, který spojuje historii s moderními potřebami vesnice. Nově opravený objekt nabízí knihovnu, kulturní sál i krizový byt, čímž se stává místem pro setkávání, vzdělávání a pomoc občanům.
„Dokončená rekonstrukce Lichtenštejnského dvora je důkazem naší snahy o zachování historických hodnot obce a zároveň o jejich propojení s potřebami současného života. Díky až neuvěřitelné, ale přitom citlivé proměně se z původních čeledníků a chléva stala moderní veřejná budova,“ říká starosta Ondřej Mikmek (KDU-ČSL). Celkově projekt vyšel na 22 milionů korun, zrealizovat se ho podařilo i díky podpoře 10 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj. Zbytek zaplatila obec Slatinice.
Lichtenštejnský dvůr je tvořen obytným stavením, stodolou a chlévy s čeledníkem. Historie objektu sahá až do roku 1618, kdy se o něm poprvé zmiňují písemné prameny. Dvůr, původně vlastněný šlechtickými rody, prošel během staletí různými proměnami. Po roce 1989 jej získala obec Slatinice a průběžně pracuje na jeho obnově. V části prostor opravených v roce 2004 sídlí obecní úřad.
Ve zrekonstruovaných prostorách už funguje moderní knihovna, bezbariérové zázemí a kulturní sál v původních chlévech. Právě v sálu se budou konat výstavy, koncerty a větší společenské akce. „Na Lichtenštejnský dvůr tak nyní mohou lidé chodit nejen s úředními záležitostmi, ale také pro knížku nebo za kulturou. Dvůr se stává opravdovým srdcem obce. Místem, které spojuje historii, kulturu a komunitní život,“ uzavírá starosta Mikmek.
To ovšem není vše. Při rekonstrukci se myslelo i na pomoc lidem v nouzi. V objektu proto vznikl krizový byt, který pomůže místním v nenadálých životních situacích.