Místostarosta Šumperka Karel Hošek (Šumperáci) se ode dneška zodpovídá z možného dotačního podvodu před olomouckým krajským soudem. Podle obžaloby jako projektový manažer zfalšoval před šesti lety dokumenty o zdravotní způsobilosti čtyř uchazečů zařazených v projektu dlouhodobě nezaměstnaných v oblasti Hanušovic, který byl placen z evropských dotací. Na jejich práci s křovinořezem bylo neoprávněně vyplaceno 44 960 korun, celková škoda je ale vyčíslena za celý dotační projekt, a to na 4,2 milionu. Muži hrozí až osm let vězení.
Podle žalobce Stanislava Tichého Hošek v roce 2017 jako zaměstnanec obecně prospěšné společnosti MAS Horní Pomoraví a zároveň její projektový manažer nesl odpovědnost za projekt a poskytnutí dotace. Vyhotovil žádost o podporu z evropských dotačních programů na zmíněný projekt, který získal 4,1 milionu korun z operačního programu financovaného z 85 procent evropskými dotacemi, uvedl státní zástupce.
Při kontrole na podzim 2019 podle žalobce zfalšoval lékařská potvrzení o způsobilosti rekvalifikačních kurzů na práci s křovinořezem u čtyřech uchazečů. Dopsal na nich data, ačkoliv lékaři je vystavili později a v případě jedné ženy ani nedoporučili tuto práci. Právě u tohoto dokumentu připsal i text, který se vydával za tvrzení lékařky a okopíroval její razítko a podpis, tvrdí obžaloba. „Přičemž byl srozuměn, že neměli lékařské potvrzení a do kurzu neměli vůbec nastoupit. Umožnil tak čerpání prostředků, aniž by splnil podmínky,“ uvedl Tichý. Za tuto práci získal projekt z dotací celkem 44 960 korun. V roce 2021 byla podle žalobce tato dotace vrácena, obžalovaný však porušil pravidla příjemce evropské dotace. Ty jsou do ukončení trestního řízení zadrženy.
Hošek dnes u soudu vypověděl, že s projektem na dlouhodobé zaměstnávání Romů přišel v roce 2016 kvůli problémům se sociálním vyloučením a nezaměstnaností v Hanušovicích a okolí. Spolupráce na rekvalifikace byla uzavřena se střední odbornou školou. U soudu přiznal, že ve čtyřech případech dopsal na dokumenty o zdravotní způsobilosti datum, které tam chybělo. Bylo to prý ve chvíli, kdy na čtvrtou výzvu kontrolorů dokládali řadu dokumentů. „Udělal jsem hloupost, lituji toho, ale nechápu ten kontext,“ uvedl Hošek. Hájil se, že jednal v dobré víře, řada Romů je podle něj dodnes zaměstnána a všichni uchazeči rekvalifikací prošli.
Podle obhájce byl Hošek pouze zaměstnanec MAS a neměl možnost kontrolovat autorizované subjekty, které poskytovaly rekvalifikační kurz. „Škoda v aktuální chvíli nevznikla. Všichni čtyři uchazeči, u kterých měla být zdravotní způsobilost sporná, se rekvalifikovali, pracovali s těmi pracovními stroji a osvědčili se. Výdaje byly tak prokazatelně uplatněny a uchazeči rekvalifikaci dokončili,“ uvedl obhájce. „Použití finančních prostředků nebylo vázáno na předložení těchto dokladů. Obžalovaný byl přesvědčen, že vše bylo v pořádku,“ dodal obhájce. Soud případ odročil na 25. a 26. červen.