Hmatem čitelné mapy, které umožní lidem se zrakovým postižením lépe poznat vybrané památky České republiky, vytvořil absolvent oboru geoinformatika a kartografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) Jakub Žejdlík. Mapy pomocí Braillova písma popisují například Karlův most a Národní divadlo v Praze, hrad Karlštejn, kostel sv. Mořice v Olomouci či brněnskou vilu Tugendhat. ČTK to sdělil Žejdlík, který na 25. ročníku kartografické soutěže Mapa roku 2022 získal za svoji diplomovou práci Tyfloprůvodce po vybraných památkách Česka nejvyšší ocenění v kategorii studentské kartografické práce.
„Tyfloprůvodce, kterého jsem v rámci své diplomové práce vytvořil, je ojedinělá publikace, jejímž cílem je pomoci osobám se zrakovým postižením lépe pochopit historický, architektonický a zejména prostorový charakter vybraných památek v ČR. Osoby s tímto handicapem si díky tomu mohou rozšířit možnosti trávení svého volného času,“ uvedl Žejdlík.
Tyfloprůvodce prezentuje 16 vybraných památek formou tyflomap a je určen pro osoby jak s částečným zrakovým postižením, tak s těžkým zrakovým postižením, které pro svou orientaci v prostoru potřebují asistenty. Strany obsahující tyflomapy jsou vytištěny pomocí speciálního přístroje – fuzéru. Tato technika podle Žejdlíka umožňuje tisk na speciální mikrokapsulový papír s vrstvou citlivou na teplotu. Při zahřátí papíru vystoupí černě vytištěné části nad jeho povrch a vytvoří tzv. reliéfní grafiku, pomocí níž získá nevidomý představu o podobě památky.
Kromě této ceny získala katedra geoinformatiky PřF UP v letošním ročníku soutěže Mapa roku také dvě zvláštní ocenění. Jedno za dlouholetou produkci map v sérii M.A.P.S. a druhé za kartografické zpracování nářečních dat, které obdržela společně s dialektologickým oceněním Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Odbornou kartografickou soutěž Mapa roku pořádá od roku 1998 Česká kartografická společnost.