Podle studie vědců z katedry přírodních věd Fakulty tělesné kultury UP (FTK UP) má inhalace molekulárního vodíku pozitivní průběh na rekonvalescenci u pacientů, kteří prodělali covid-19.
„Výsledky studie potvrdily naši hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí například akutním respiračním onemocněním, nikoliv jen sportovcům, u nichž je prokázán pozitivní vliv užívání molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy,“ uvedl hlavní autor studie Michal Botek, který se s kolegy v laboratoři zátěžové fyziologie účinky vodíku zabývá už delší dobu.
Vědci zkoumali antioxidační, protizánětlivé a únavu snižující vlastnosti vodíku. Výzkum trval celý rok 2021 a zapojilo se do něj okolo 80 lidí, kteří covid prodělali. Účastníky nejprve čekal vstupní test kapacity plic. Následně dva týdny pod dobu dvakrát 60 minut inhalovali vodík. Účastníci si navíc zaznamenávali pocity týkající se únavy, kvality spánku či dušnosti.
„Na základě randomizace byli účastníci rozděleni na vodíkovou a placebo skupinu, takže jsme mohli skutečně velmi exaktně posoudit, jak efektivně může vodík postcovidový organismus revitalizovat. Skupina, která po dva týdny inhalovala podle naší metodiky vodík, se v opakovaném šestiminutovém chodeckém testu zlepšila průměrně o 64 metrů, tedy o zhruba 10 % oproti vstupnímu testu, zatímco u placebo skupiny došlo pouze k minimálnímu zlepšení, v průměru jen o 9 metrů,“ přiblížil výsledky Botek. Podle něj jedná časově efektivní terapii. Na druhou stranu se také nabízí otázka, zda nejsou účinky vodíku pouze krátkodobé.
„Snažili jsme se z mála dostat maximum a o to více nás těší pozitivní reakce kolegů akademiků, lékařů a dalších odborníků, kteří měli možnost se s naší prací blíže seznámit. Jsme vděční, že nám fakulta tělesné kultury umožnila tuto studii zrealizovat,“ dodal Botek.