Zářijové povodně vytvořily na území Olomouckého kraje přibližně 40 tisíc tun odpadu. Ten aktuálně leží na dvou deponiích na severu kraje. Hejtmanství proto vypsalo veřejnou zakázku na jeho likvidaci za více než sto milionů korun.
Nadlimitní veřejnou zakázku vyhlásil Olomoucký kraj na zpracování přibližně 40 tisíc tun povodňových odpadů. „Předpokládaná hodnota této zakázky byla stanovena na 120 milionů korun,“ vysvětlila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová s tím, že povodňové odpady jsou momentálně shromážděné na dvou místech určených ke svozu odpadu – deponiích.
„Deponie ve Velké Kraši se nachází v místě areálu bývalé šamotárny a deponie v Mikulovicích je umístěna na zemědělské půdě. Ta bude rekultivována tak, aby opět mohla sloužit svému účelu, a to zemědělskému hospodaření,“ uvedla Irena Blažková (ANO), náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje pro životní prostředí a zemědělství.
Likvidace je zatím ve fázi hledání dodavatele, kterého vybere hejtmanství během zadávacího řízení. Dodavatel by pak měl práce provést v požadovaném rozsahu i kvalitě a za nejvýhodnějších finančních podmínek. „Vysoutěžená firma bude mít na práci sedm měsíců,“ objasnila Knajblová.
„Na obě deponie se povodňový odpad svážel až do poloviny prosince, kdy skončil stav nebezpečí vyhlášený v souvislosti s povodněmi,“ dodala náměstkyně Blažková.
Množství uloženého odpadu odhadla podle Blažkové Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která k tomu využila drony. Ta objem povodňových odpadů monitorovala už v říjnu 2024 pomocí dronů a globálního družicového polohového systému. „Inspektoři zmonitorovali 9 deponií, které vytipoval Krajský úřad Olomouckého kraje. Ve dnech, kdy monitoring probíhal, se na předmětných deponiích nacházelo přibližně 50 tisíc metrů krichlových povodňových odpadů,“ uvedla pro Report tisková mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká. Zároveň upozornila, že se nejedná o celkové množství odpadů, které v souvislosti s povodněmi vzniklo.