Úřady práce dosud vyplatily 330,2 milionu korun na mimořádnou okamžitou pomoc po zářijových povodních. Žádostí bylo 7 176, dvě třetiny z nich přišly z Moravskoslezského kraje, více než čtvrtina pak z kraje Olomouckého. Na jednu žádost v průměru připadá 46 018 korun. Informoval o tom mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Michal Kovařík. Podle průzkumu, který ÚP ČR provedl, přišla čtyři procenta poškozených o bydlení úplně a čeká je demolice.
Mimořádná okamžitá pomoc má tři podtituly. Povodňová se týká lidí, kterým voda prošla bytem či domem. Další tituly jsou určené pro osoby v hmotné nouzi, kdy mají lidé nižší příjem a situace se jim zkomplikovala, a pak na další náklady souvisejícími s důsledky záplav. „Naše práce vyplacením mimořádné okamžité pomoci nekončí. Úřad práce bude nadále v maximální možné míře pomáhat dál – řada domácností může ještě čerpat další formy mimořádné pomoci, nárok mají i na další dávky jako je například příspěvek na bydlení či podpora v nezaměstnanosti,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Mezi těmi, kteří mimořádnou pomoc čerpali, provedli pracovníci Úřadu práce v týdnu od 30. září průzkum. Zúčastnilo se ho 1 625 lidí. Čtyři procenta z nich vyčíslila škodu nad tři miliony korun. „Koreluje to s počtem klientů, které čeká demolice,“ podotkl ÚP. Mezi jedním až třemi miliony korun očekává škodu 15 procent dotázaných, dalších 22 procent pak odhaduje škody mezi 500 tisíc korun a jedním milionem korun. Rekonstrukci musí před návratem do svého domova provést 41 procent lidí, u deseti procent bude návrat možný po úklidu.
Do práce se už vrátilo nebo v nejbližší době vrátí 96 procent lidí. Naopak čtyři procenta dotázaných očekávají, že se do práce nevrátí, protože jejich podnik byl zasažen fatálně. Školky a školy jsou již v naprosté většině případů v provozu.
Podle okresů bylo nejvíce postižených klientů ÚP ČR na Opavsku a Jesenicku. „V Jeseníku od povodní přibylo v evidenci nezaměstnaných 139 klientů, jsou to OSVČ nebo zaměstnanci OSVČ, kteří jsou v evidenci na dobu, než opraví a dají dohromady zničená kadeřnictví, restaurace, hospody, ubytování. Těmto poskytujeme i přímo v terénu základní informace o možnostech naší další pomoci. Naprostá většina se chce vrátit zpět ke své původní podnikatelské činnosti,“ uvedl ředitel kontaktního pracoviště Jeseník Martin Viterna.
V září několik dní vydatně pršelo a po celém Česku se vzedmuly toky. Povodně si vyžádaly škody za desítky miliard korun. Mají pět potvrzených obětí a další lidé se pohřešují. Český hydrometeorologický ústav v pátek uvedl, že během povodní padl 127 let starý český rekord v objemu srážek za den na jednom místě. V Loučné nad Desnou na Šumpersku napršelo 14. září 386 milimetrů vody, tedy 386 litrů na metr čtvereční. Předchozí rekord z roku 1897 překonal letošní déšť zhruba o 40 milimetrů.