Vodohospodářům dělají starosti nízké zásoby vody ve sněhové pokrývce, která je ve většině krajů v povodí Moravy nulová. Výjimkou je pouze Olomoucký kraj, ale i ten dosahuje pouze poloviny průměrných hodnot pro toto období. Kvůli nedostatku srážek se snížily také průtoky v řekách.
Na většině vodních toků v povodí Moravy jsou hladiny na podprůměrných hodnotách, které se momentálně pohybují mezi 12 a 50 procenty průměrných hodnot. Jediný úsek řeky Moravy, který plní voda z odtávajícího sněhu, je horský úsek v oblastech Jeseníků. V úseku až po Olomouc se tak hodnoty pohybují od 100 do 120 procent průměrných hodnot, níže po toku dosahují pouze 70 procent.
![](https://www.report.cz/wp-content/uploads/2025/02/2025-02-05-vodni-hodnota-snehu-k-pondeli-3unora-575px-1.jpg)
„Obecně platí, že toky v podzimních a zimních měsících mají nejnižší vodnost z celého roku. Současná situace je však ještě umocněna velice nízkými zásobami vody ve sněhu a také nedostatkem srážek. Sníh je přitom velmi důležitý nejen pro doplnění vody v řekách, ale i pro doplnění zásob podzemní vody,“ popisal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Podobný průběh zimy je pro vodohospodáře náročný, protože musí reagovat na oba hydrologické extrémy. „Sněžení a oteplení je stále reálné, proto musí ponechat v přehradách dostatek místa pro extrémní přítoky do nádrží. Na druhou stranu se snaží využít současné průtoky a zajistit dostatek vody v nádržích pro případné sucho, které při pokračování současné hydrologické situace hrozí,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
Podle Garguláka jsou vodní nádrže momentálně naplněné od 80 do 100 procent pouze na nádržích Brno. „Frýšták a Jevišovice jsou zásobní prostory upuštěny na polovinu. Retenční prostory všech nádrží jsou volné a připravené zachytit v případě náhlého otepletní či srážek případné povodňové průtoky,“ doplnil ředitel.
Dopady obou hydrologických extrémů chtějí vodohospodáři snížit pomocí projektů, jejichž ceny dosahují stovek milionů korun. Krom dopadů extrémů by se projekty měly zaměřit i na posílení vodních zdrojů v suchem nejvíce postižených krajích. „Mezi nejvýznamnější patří výstavba vodárenské nádrže Vlachovice ve Zlínském kraji a výstavba vodního díla Skalička na řece Bečvě. Realizujeme ale také rozsáhlá přírodě blízká opatření na vodních tocích, která významně přispívají k zadržení vody v krajině,“ vyjmenoval v závěru Gargulák.