Nákaza covidem-19 citelně zasáhla v těchto dnech také klienty z azylových domů olomoucké charity. Nemocných či v karanténě jsou aktuálně dvě třetiny z nich, situace je náročná i pro personál. Charita musela kvůli tomu omezit služby nízkoprahového centra a přesunout síly do pobytových služeb, řekli dnes zástupci olomoucké charity.
„V této současné divné době nás svírá covid, týká se velkého množství lidí bez domova, musíme to nějakým způsobem řešit po dohodě s hygienou, a to například uzavřením části zařízení. Je to specifikum oproti předchozím letům – dosud se těchto lidí nemoc příliš netýkala, nyní se dotýká opravdu velkého počtu lidí v pobytových službách,“ řekl dnes ředitel olomoucké charity Petr Prinz.
Podle vedoucího střediska Samaritán Alexandra Dvořáka jsou v pobytových službách nyní zhruba dvě třetiny klientů pozitivních nebo v karanténě, služby jsou celkově uzavřeny. „Z celé služby se tak stala karanténa, podobně jako v domácnosti, kde klienti stráví těch 14 dnů. Zásobujeme je, komunikujeme s nimi, pokud by se zhoršil jejich stav, řešili bychom jejich hospitalizaci. To se naštěstí dosud nenastalo,“ řekl dnes Dvořák.
Nákaza pronikla do všech charitních azylových domů, které jsou plně obsazeny. V azylovém domě pro muže je kapacita 46 míst, v domě pro ženy je kapacita 15 míst. Nákazu musí řešit momentálně charita i v azylovém domě pro lidi se sníženou soběstačností na Svatém Kopečku, kde je 30 lůžek. Podle Dvořáka je v pobytových službách naočkována proti covidu-19 zhruba polovina klientů. „Zvládáme to na hraně našich kapacit. Přesunuli jsme personál z nízkoprahových služeb do pobytových služeb, nízkoprahové služby jsme omezili na minimum a vypomáháme v pobytových službách,“ podotkl Dvořák.
Situace je podle Dvořáka nyní velmi náročná, i vzhledem k zimnímu období, kdy poptávka po službách charity ze strany lidí bez domova stoupá. „Je to náročné, a to i v kombinaci se zimou. Neustále řešíme dilema, zda nechat lidi mrznout venku, nebo je pustíme do tepla, kde se však budou shromažďovat. Je to pro nás nyní těžká doba, jak pro lidi bez domova, tak pro zaměstnance,“ doplnil Dvořák.
Olomoucká charita se nedávno kvůli nedostatku pečovatelek a pracovníků v sociálních službách obrátila také na veřejnost, hledá především výpomoc ve službách právě pro lidi bez domova i seniory. Charita nabízí práci na dohodu na dobu jednoho měsíce, maximálně do konce roku. Vzhledem k akutní krizové situaci ve službách není nutné vzdělání ani odborný kurz, důležitý je laskavý a empatický přístup, chuť pomáhat a dobrý zdravotní stav, uvedla již dříve mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková. Pomoc zvenčí pomůže charitě vytvořit rezervu v případě odchodů dalšího personálu do karantén, dodal Dvořák.