Náplavka na pravém břehu Moravy v Olomouci je dokončená. Od dnešního dne se po ní Olomoučané mohou volně procházet. Budování náplavky mezi mostem u Bristolu a mostem Václava Rendera je součástí protipovodňových opatření. Ostatní stavební práce stavaři dokončí v průběhu listopadu.
Smyslem náplavky bylo přiblížit řeku lidem a vytvořit odpočinkovou zónu v blízkosti řeky. To se nám povedlo a už dnes vidíme, jak tento trend napodobují další města. Podobné prvky vznikají třeba v Hranicích, Brně, řeku lidem chce přiblížit i Valašské Meziříčí a Vsetín,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Stavba byla dokončena ke konci září a poté zkolaudována. Obložená je žulovým kamenem, který je dostatečně odolný proti povodňovým průtokům. „Musí převést průtok o síle 650 m³/s, dle vodohospodářských výpočtů bude přibližně 30 dnů v roce zaplavena a odolat musí také ledovým jevům v době mrazů. Tomu také odpovídá její konstrukce,“ vysvětluje Gargulák.
Občerstvení, koncerty a další společenské aktivity
Město Olomouc bude mít náplavku v dlouhodobé výpůjčce, majitelem ovšem i nadále zůstane Povodí Moravy. Nová stavba nedaleko centra Olomouce bude poskytovat i kulturní vyžití. „Na náplavce bude možné provozovat drobné občerstvení a společenské aktivity, jako koncerty či různá představení,“ píše se v tiskové zprávě Povodí Moravy s tím, že veškeré zařízení musí být mobilní. V případě vysoké průtoku musí být urychleně vyklizena.
„Stavba probíhala takřka dva roky v režimu řady omezení, která způsobila epidemie koronaviru. Na to navázala krize ve stavebnictví, kdy zhotovitel stavby řešil výpadky dodávek některých materiálů, zejména kamene, o čemž jsme informovali už na počátku roku. Situace se zásobováním stavby kamenem se sice v posledních měsících zlepšila, nicméně několikaměsíční zpoždění dodávek žulových kamenů způsobené epidemií koronaviru se dařilo dohnat pouze částečně. V říjnu 2020 navíc během povodně došlo k zaplavení části stavby a stavební práce musely být přerušeny,“ říká investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.
Stavba II. B etapy PPO Olomouc za 730 milionů navazuje na již dokončené etapy I. a II. A. Jejím cílem je zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části města na úroveň 650 m³/s, bude chráněno 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě 3 miliard korun.