Přírůstek případů nemoci covid-19 v Olomouckém kraji od počátku pandemie poprvé v pondělí překročil hranici tisíc případů. Hygienici jich do statistik tento den zaznamenali 1332, což je o 537 více než před týdnem. V přepočtu na 100 000 obyvatel již kraj vykazuje za posledních sedm dní 1727 případů. Nejhorší situace v kraji, ale i ze všech okresů v zemi, je stále na Šumpersku, kde je nyní v přepočtu za posledních sedm dní 1883 případů nákaz. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Statistiky za pondělí se dosud pohybovaly v řádu stovek případů, počty se v tento den začaly zvedat od 1. listopadu, kdy přibylo 723 případů, o týden později jich bylo 616, v polovině měsíce to bylo 818 a minulé pondělí 795 případů, vyplývá ze statistik. Podle nárůstu počtu případů v pondělí se dají předpokládat i další rekordní počty v příštích dnech – nejvíce případů do statistik v kraji je pravidelně zapisováno za úterý a čtvrtek – minulý týden jich bylo kolem 2500.
Roste i zájem o očkování a testování, jen za pondělí bylo v kraji aplikováno 3218 dávek vakcíny. Pociťují to i zdravotníci Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). „Odběrové místo za poslední dva týdny zaznamenává 800 až 1000 odběrů denně. Očkovací centrum očkuje zhruba 600 až 800 lidí denně. Oboje je personálně náročné, ale díky obětavosti a nasazení zdravotníků, kteří vypomáhají z různých klinik a oddělení, to zvládáme,“ řekl dnes ČTK mluvčí FNOL Adam Fritscher. Doplnil, že očkovací místo v Šantovce nemocnice znovu otevřít neplánuje. Očkovací centrum v nemocnici má podle něj výhodu zázemí zdravotnického zařízení i slušnou dopravní obslužnost.
Očkovat pomáhají v kraji mobilní očkovací týmy, které vyjíždějí především k poskytovatelům sociálních služeb. Jen mobilní tým FNOL již navštívil 25 domovů a dalších sociálních služeb v celém kraji. Mobilní tým vyjel dvakrát i do vzdálenějších lokalit, kde se mohli lidé naočkovat v kulturních domech.
Na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích v Olomouckém kraji aktuálně leží 63 pacientů nakažených koronavirem, ve srovnání s minulým úterým jich je o šest více. Na umělou plicní ventilaci či přístroje ECMO, zajišťující mimotělní okysličování krve, je nyní podle údajů ministerstva zdravotnictví napojeno 39 pacientů, před týdnem jich bylo 35.
Naopak celkový počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v mezitýdenním srovnání v kraji mírně klesl, o 15 na 416. Například nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku nyní pečují o 156 pacientů s covidem, z toho 17 jich je ve vážném stavu.
Nemocnice kvůli vysokému počtu pacientů s koronavirem už odkládají plánované operace. Nemocnice AGEL Prostějov požádala o pomoc ambulantní zdravotníky a vyzvala obyvatele, aby do zařízení chodili jen v nejnutnějších případech. Prostějovská nemocnice se nyní stará o 91 pacientů s covidem-19, z toho 12 je ve vážném stavu. „Počet hospitalizovaných tam jen za pondělí vzrostl o osm pacientů,“ řekl ČTK mluvčí nemocnice Adam Knesl.