S nadcházejícím školním rokem přicházejí nové výdaje rodičů školáků za kroužky, sporty a další zájmové činnosti. Ne každá rodina má však možnost ufinancovat záliby svého dítěte. Jak těmto rodinám může pomoci město a vědí naši radní, jak by podle dnešní mládeže měla Olomouc vypadat? V rámci Pondělního podcastu Radia Haná jsme se ptali náměstkyně primátora Olomouce, Kateřiny Dobrozemské (ProPir).
Blíží se nový školní rok, což je pro každou rodinu, která má doma školáka, velké téma. Existuje ze strany města nějaká pomoc rodinám se školáky?
Máme sice balíčky pro prvňáky, ale plošná pomoc rodinám s dětmi neexistuje. Víme však, že pro některé rodiny může začátek nového školního roku představovat velkou finanční zátěž. Právě z toho důvodu existuje Fond pomoci olomouckým dětem, z něhož podporujeme takové rodiny, které dosáhnou na přídavky na děti. V letošním roce jsme tímto způsobem podpořili přes 350 dětí, což považuji za velmi pěkné číslo.
Jak přesně taková pomoc probíhá?
To záleží na konkrétním dítěti, dostane od nás totiž peníze na to, co si samo vybere. Lze požádat až o pět tisíc korun na spoustu různých aktivit. Mohou to být školní aktivity jako například adaptační kurzy, lyžařské výcviky nebo školy v přírodě. Také se může jednat o zájmy mimo školu, a to od bojových umění, přes balet až po výtvarku. Nekoupíme dítěti hudební nástroj, ale můžeme mu přispět na výuku v ZUŠ.
Peníze daným rodinám posíláte na účet?
Ne, peníze nedáváme rodičům, ale posíláme je přímo na účet toho, kdo danou aktivitu realizuje. Máme tak jistotu, že budou sloužit opravdu dětem tak, jak bylo domluveno. V některých případech jsme schopni zohlednit zvláštní potřeby dítěte, obvykle si může zažádat o pět tisíc, ale pokud je z pěstounské rodiny nebo má třeba nějaký hendikep, může dosáhnout až na dvojnásobek.
Pokud by nějaká rodina chtěla a měla nárok požádat o tuhle pomoc, kde najde bližší informace?
Na stránkách města, kde se v nejbližších dnech objeví, že otevíráme další výzvu se začátkem nového školního roku. Děti, které město podpořilo loni, si totiž mohou o pomoc požádat znovu. Lze se také telefonicky obrátit na odbor školství, který tyto žádosti spravuje, dostanete veškeré informace.
Město patří dětem stejně jako dospělým, často ale posloucháme, co všechno děti nesmějí. Pojďme tu otázku otočit a zeptat se, co všechno mohou děti v Olomouci dělat?
Panuje představa, že za děti zodpovídají rodiče a organizují všechen jejich čas, což samozřejmě do určité míry platí zejména u těch mladších dětí. Od určitého věku se ale začnou vymezovat a myšlenka, že by někam šli s rodiči, bývá ta nejvíce opovrhovaná. Chystáme se aktualizovat koncepci rodinné politiky a při té příležitosti chceme v září udělat anketní šetření mezi dětmi z druhého stupně a středních škol. Chceme se jich zeptat, co by v Olomouci potřebovali pro to, aby se jim dobře trávil volný čas. Jestli jim vyhovuje to, co tady mají nebo by si představovali úplně nové zázemí. Například víme, že jsou populární koloběžky, skejty a podobně, ale zatím nemáme konkrétní plány, jak by se nějaké zázemí v Olomouci mělo vybudovat.
Co si od ankety slibujete?
Přinese nám informace o tom, jak to vidí děti. Jsem sice máma, ale je mi 44 let a moje představa, kde se vidí dnešní 12 nebo 14letí kluci a holky se od té jejich může lišit. Zkrátka, pojďme se jich zeptat.