Centrum Olomouce se od 2. května rozdělilo do parkovacích zón A a B. Dá se říct, že i obyvatelé města jsou teď buďto Áčkaři nebo Béčkaři – jedni zdražené parkování vítají a slibují si od změny menší dopravní vytíženost centra, druzí ho zavrhují a poukazují na nepřipravenost města na přeliv aut do jiných částí Olomouce. Za zdražením parkovného stojí koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a spOLečně. Právě poslední jmenované hnutí vydalo tiskovou zprávu o záměru zřídit transparentní účet, na který peníze vybrané na parkovném půjdou. Ten už ovšem mohl existovat před uvedením změn v život.
V Olomouci došlo ke zřízení zón, zdražení parkovného, a hlavně, k vytvoření nového Fondu mobility (psali jsme zde). Právě Fond mobility je jednou ze stěžejních částí nové parkovací politiky města. Vybrané peníze z dražšího parkovného mají putovat právě do něj. Z těchto peněz budou hrazeny například opravy silnic, výstavby cyklostezek nebo nových parkovacích míst.
Koaliční hnutí spOLečně chce tyto peníze vidět na transparentním účtu, který by město zřídilo. „Nechceme, aby někoho napadlo peníze z parkovného přesouvat do jiných položek rozpočtu, než je dopravní infrastruktura,“ řekl Olomouckému Reportu Robert Runták z hnutí spOLečně s tím, že ani jedna koruna z fondu nesmí jít mimo. „Nemělo by jít jen o prosté zdražení. Občané musí za vyšší platbu něco dostat, a musejí důvodu zdražení rozumět,“ dodal Runták.
S tímto pohledem souhlasí například i Jakub Knápek (Piráti a starostové). „Jednoznačně to je krok dopředu. Transparentní účet zamezí látání rozpočtu z těchto peněz,“ odpověděl na dotaz Olomouckého Reportu.
Snaží se hnutí spOLečně hasit negativní reakce na poslední chvíli?
Olomouckému Reportu přišla tisková zpráva, ve které hnutí svůj záměr prezentuje, 2. května v 17:27. Tedy 9 hodin a 27 minut poté co si první řidiči museli zaplatit dražší parkovné. Nabízejí se dvě otázky. První – proč hnutí spOLečně neprosadilo transparentní účet ještě před uvedením změn v oblasti parkovného v život? „To jsou složité otázky, které mi pokládáte,“ zarazil se Runták při dotazu Olomouckého Reportu. „Ano, měli jsme být důraznější, důslednější a tlačit na to dřív. Na druhou stranu má naše iniciativa význam. Je to důležitý vzkaz pro Olomoučany,“ dodal následně Runták.
Druhá – nejedná se o pouhé politické prohlášení, které má obhájit hnutí před negativními komentáři? „Na negativní komentáře veřejnosti to určitě nereaguje,“ odmítl tento pohled Robert Runták a dodal, že hnutí spOLečně mělo pocit, že v komunikaci města téma transparentního účtu málo zaznívalo.
„Koukám se na to jako na snahu hnutí, i když jsou členy koalice, se vymezit proti hlavnímu proudu koaličního myšlení,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Grasse (ProOlomouc). I on se zřízením transparentního účtu souhlasí.
Transparentní účet by měl být program všech politických stran
„Za hnutí spOLečně proto chceme v rámci koalice vyvinout maximální tlak na to, aby byl účet Fondu mobility plně transparentní,“ píše se v tiskové zprávě hnutí spOLečně. Proč ovšem nebyl transparentní účet prosazen, když se parkovací politika připravovala a projednávala dlouhé měsíce? Na dotaz Olomouckého Reportu Robert Runták řekl, že s jedním členem rady, kterého spOLečně má, není jednoduché některé návrhy prosadit.
Jednoho člena rady má ovšem hnutí i po vydání své tiskové zprávy a situace je tedy obdobná jako před 2. květnem 2022. „Transparentní účet momentálně prosazujeme ve spolupráci s koaličními partnery. Pokud se to nepodaří prosadit v rámci této koalice, tak pevně věřím, že budeme mít více možností po komunálních volbách,“ nastínil další možnosti Runták.
Transparentní účet je rozhodně správným krokem vpřed a měl by být programem všech olomouckých politických stran. Snad se ovšem nestane pouhým slibem v kampani před komunálními volbami, které nás čekají. Doufejme, že se ho dočkáme, důvěryhodnost města by se tak rozhodně zvýšila.