Od povodní uteklo už několik týdnů, i tak se ovšem stává, že se v zaplaveném území vyvracejí a padají stromy. A nejde jen o místa v Litovelském Pomoraví, děje se to i v přítocích a v navazujícím území. Na nebezpečí úrazu upozorňuje i město Olomouc.
„Nechceme vydávat opatření obecné povahy zakazující vstup do lesa a znemožňující procházky podzimní přírodou, ale upozorňujeme, že v lokalitách ovlivněných rozsáhlým podmáčením terénu by lidé měli omezit pohyb mimo cesty a stezky,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka, který také nedoporučuje parkovat u vodních toků auta pod vzrostlými stromy.
Rizikový může být i kontakt s vodou v řece, protože některé kanalizace a čistírny odpadních vod v povodní postižených oblastech jsou poškozené. „Do řek se tak prostřednictvím nevyčištěné odpadní vody dostávají fekálie i nebezpečné látky,“ dodal Loyka.
Úhyn ryb i nemocí
„Při klesajícím průtoku Moravy je to viditelnější a nezastírám, že mám obavu o řeku i její největší bohatství. V Olomouci žije až dvacet osm druhů ryb, máme tu raky, škeble, velevruby, což je nenahraditelná skupina živočichů,“ upozornil Loyka.