Téměř osm milionů korun od dárců z celé České republiky se již podařilo vybrat ve veřejné sbírce na pomoc vojákům na Ukrajině studentovi olomouckých práv Vasylu Kapustejovi. Výtěžek jde na podporu přímo vojákům na válečné frontě, tuny materiální pomoci, ale i technické vybavení v podobě dronů, sanitky či polní kuchyně jim tam vozí jeho rodina. Za uplynulý rok se takto otočili již zhruba patnáctkrát, v pátek k Bachmutu míří znovu, vojákům předají speciální kamion přeměněný na pojízdné lázně, řekl dnes Kapustej. Sbírka se stala jednou z nejprogresivnějších svého druhu v ČR.
Třiadvacetiletý student sice žije od pěti let v Česku, ale vazbu na Ukrajinu má stále silnou, žije tam celá jeho širší rodina a přátelé. „Válka nás všechny zasáhla, nemohli jsme je v tom nechat. Kdybych zůstal sedět s rukama v kapse, nikdy bych si to neodpustil,“ řekl Kapustej.
Nejprve začal stejně jako řada dalších pomáhat uprchlíkům na hranicích, poté na radu kamaráda založil finanční sbírku na platformě Znesnáze21. Cílová částka byla tehdy 380 tisíc korun, nyní už tuto hranici překonali dvacetkrát. „Bylo to neuvěřitelné. Jsem obyčejný student, žádná celebrita. Propagoval jsem sbírku na facebooku, lidé viděli, že tam jezdíme a dáváme vojákům vše potřebné přímo na frontě z ruky do ruky,“ popsal mladík. Sbírku pomáhají sdílet i další, na twitteru ji například propaguje jeho spolužák z olomouckých práv Andrej Poleščuk, který má téměř 100 tisíc sledujících.
Kapustej se rozhodl pomoc zaměřit na 128. samostatnou horskou zakarpatskou brigádu a později i 24. lvovskou brigádu. Bylo to cílené – na rozdíl od pomoci civilistům k nim totiž podpora směřovala jen sporadicky. „Rozhodl jsem se pomáhat tam, kde se konflikt rozhoduje – a to je válečná fronta a vojáci. K nim si totiž troufne jezdit málokdo, navíc mají specifické požadavky,“ doplnil Kapustej. S jejich veliteli jeho rodina navázala i osobní vazby, právě od nich a od vojáků dostávají seznam potřebných věcí.
Materiální i technickou pomoc vozí přímo na válečnou frontu vojákům rodinnou dodávkou většinou jeho matka s řidičem, několikrát je na cestách doprovodil i Vasyl. V pátek se například společně vydají do bezprostřední blízkosti Bachmutu, kde nyní působí 24. lvovská brigáda, právě k ní bude putovat speciální kamion v podobě lázní na kolech. „Je to zatím náš největší projekt, který vyšel na 1,2 milionu korun. Jde o takový pojízdný lázebně-prádelní komplex, kde se mohou vojáci osprchovat i vyprat uniformy. I s ohledem na nedostatečnou hygienu v zákopech je to velmi zapotřebí,“ doplnil Kapustej.
K vojákům putovalo několik tun materiální pomoci pro zlepšení polních podmínek jako trvanlivé potraviny, spacáky, karimatky či vojenské oblečení. Postupně se pomoc zaměřila i na technické vybavení, na frontu tak mířily z výtěžku sbírky tablety a drony, dieselové elektrocentrály, ale například i vybavená polní kuchyň, pět pick-upů a jedna sanitka. V lednu organizátoři sbírky zřídili v blízkosti fronty velké rehabilitační centrum pro vojáky, cílem je především zlepšit jejich psychiku. „Má to poměrně velký ohlas. Jde o pilotní projekt, pokud se osvědčí, je možnost, že by se podobná centra zřizovala i na dalších frontách, už například z vládních zdrojů,“ doplnil Kapustej. Samotná sbírka pokračuje. „Pokračovat bude až do vítězného konce války,“ dodal budoucí právník.