Ruční sbírání semen nejvzácnějších rostlin, pasení koní, krav a ovcí na úbočích hor i ruční kosení luk zahrnuje speciální projekt na ochranu horských partií v Jeseníkách a v národní přírodní rezervaci Králický Sněžník. Kromě záchrany vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, se postupně zaměří i na obnovu některých stezek pro návštěvníky, sdělila dnes ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR Karolína Šůlová. Projekt z evropských dotací by měl trvat až do konce roku 2029, jeho náklady přesahují 85 milionů korun.
Během prvních šesti měsíců se ochranáři zaměřili mimo jiné na dva endemické druhy rostlin – zvonek jesenický a lipnici jesenickou, které rostou v počtu pouhých několika desítek trsů na Petrových kamenech v národní přírodní rezervaci Praděd. Ohroženy jsou zarůstáním jinými druhy rostlin i suchými částmi roku, jejichž četnost se v posledním desetiletí razantně zvýšila. „Proběhl ruční sběr semen jesenického zvonku i lipnice a následný výsev na vhodná místa na Petrových kamenech. Zvoleny byly vždy termíny na konci suchých období před očekávanými dešti. Letos zkontrolujeme, zda byl výsev úspěšný. Pokud ano, chceme pokračovat v sázení do skalních štěrbin,“ uvedl Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.
Do oblasti Pradědu, Ovčárny a Petrových kamenů se během roku vrátí také rotační pastva smíšených stád skotu a koní nebo ovcí, která pomáhají v této oblasti udržet cenná bezlesí. Počítá se i s ručním kosením v lokalitách, jako je Větrná louka, Vysoká hole, Malá hole, Kamzičník, Malá kotlina, Jelení hřbet či Jelení studánka. „V plánu je také například budování mechanických bariér proti zvěři, které zajistí ochranu pro přirozené zmlazení jeřábu ptačího, buku lesního, javoru klenu či jedle bělokoré. Mladé semenáčky totiž jinak přemnožená spárkatá zvěř doslova spásá,“ uvedla Karolína Šůlová.
Projekt by měli ocenit i turisté při návštěvě hor – během pěti následujících sezon se obnoví většina technických prvků stezek, jako jsou mosty, schody, povalové chodníky, například v údolí Bílé Opavy a štětováním budou stabilizovány erozí nejvíce ohrožené úseky turistických chodníků, například na Keprníku, Malém Dědu či Králickém Sněžníku, dodali zástupci AOPK ČR.
Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 740 kilometrů čtverečných s cílem chránit přírodní bohatství a zachovalou krajinu tohoto pohoří. Patří k největším CHKO v České republice. Tím nejcennějším jsou zde zejména plochy vysokohorského bezlesí a na ně navazující smrkové pralesy. Pro větší ochranu nejcennějších částí zdejší přírody bylo dosud vyhlášeno 32 přírodních rezervací a přírodních památek.