Vlastivědné muzeum v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu nejstarších dochovaných fotografií mapujících město Olomouc. Návštěvníci na ní uvidí nejen snímky uchované ve střešní makovici radniční věže od berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera pořízené v září 1860, ale i nedávno objevené fotografie Jakoba Höflingera, který v Olomouci v polovině 19. století provozoval fotoateliér. Výstava s názvem Nejstarší fotografie Olomouce bude do konce března v Mánesově galerii muzea, sdělil mluvčí muzea Jiří Kutal.
„Tato komorní výstava představuje jedinečnou příležitost nahlédnout do historie města prostřednictvím jeho nejstarších dochovaných fotografií. Hlavním lákadlem výstavy jsou snímky berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera pořízené v září 1860. Tyto vzácné fotografie uložené až do roku 1961 ve střešní makovici radniční věže zachycují Horní náměstí a sloup Nejsvětější Trojice,“ uvedl mluvčí muzea.
Haubenreisserovy snímky, které byly zhotoveny na objednávku u příležitosti opravy střechy radniční věže a spolu s dalšími upomínkovými předměty uschovány do roku 1961 ve střešní makovici, jsou podle odborníků zajímavé nejen pro svou ikonografickou hodnotu, ale také pro způsob, jakým byly pořízeny a zachovány.
Na výstavě zájemci o historii Olomouce uvidí také fotografii Jakoba Höflingera (1819-1898), která nově definovala počátek fotografické historie Olomouce. Fotograf mezi lety 1853 až 1856 přerušovaně pobýval v Olomouci, kde spolu s A. Dilgerem v dnešní ulici 28. října provozoval fotoateliér. „Následně se usadil v Basileji, kde založil dlouhodobou rodinnou fotografickou tradici. Negativy z činnosti tohoto ateliéru jsou uloženy v basilejském archivu,“ řekl již dříve mluvčí muzea Antonín Valenta. Jeho zřejmě nejstarší známý fotografický snímek Olomouce, na kterém je zachycena nynější ulice 8. května v historickém centru města zhruba před 170 lety, objevil v roce 2022 v jednom ze zahraničních archivů badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman.
Kromě těchto pozoruhodných kousků budou k vidění snímky ateliéru A. Pichler & spol., portrétní vizitkové fotografie a další ukázky z období raného vývoje fotografie. „Pro návštěvníky bude k dispozici digitální dotyková obrazovka umožňující srovnání historických snímků s moderními fotografiemi města, pořízenými z těch samých míst jako dobové snímky,“ doplnil Kutal. Jedním z lákadel výstavy bude podle něj také fotokoutek, kde si návštěvníci budou moci udělat snímek v dobových kostýmech.