Rekordně vysoké teploty v porovnání s předchozími lety hlásí stanice celorepublikové i ty na Olomoucku. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bylo letošní září nejteplejší od roku 1775, v Olomouci padaly rekordy v létě.
Olomouc má za sebou nejteplejší léto v historii měření. Podle výsledků Metropolitní staniční sítě Olomouc (MESSO) byla průměrná teplota zaznamenaná v červenci o tři stupně Celsia vyšší oproti dlouhodobému průměru. V srpnu dokonce teplota převýšila dosavadní rekord o 4,3 stupně.
Absolutní červencové denní maximum 36,0 °C zaznamenala stanice na Svatém Kopečku 15. července. „V červenci tam bylo zjištěno denní maximum celkem devětkrát,“ podotkl Miroslav Vysoudil z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který zajišťuje provoz stanic MESSO. Průměr denních absolutních červencových maxim v Olomouci dosáhnul 30,2 °C, což je hodnota nad hranicí tropického dne. Celkem sedmnáctkrát byl den tropický, z toho šestkrát byl na některé ze stanic evidován i tzv. supertropický den s maximální denní teplotou 35 a více stupňů Celsia. Průměrné denní maximum ze všech stanic MESSO v Olomouci činilo 29,0 °C, nejvyšší průměrná hodnota 34,8 °C pochází z 16. července.
Meteorologická data pro Olomouc sbírá MESSO už od roku 2010 a navázala tak na předchozí meteorologická měření. „Představuje základní článek jak pro studium městského klimatu Olomouce a klimatu středně velkých středoevropských měst, tak i pro sledování tolik diskutovaného růstu teploty jako projevu globální změny klimatu,“ podotkl Miroslav Vysoudil.
Nadprůměrně teplý je i letošní podzim
Také letošní září patří mezi rekordně teplé měsíce. Při měření v pražském Klementinu naměřili meteorologové průměrnou měsíční teplotu 19,6 °C. Letošní září se tak dostalo na první místo v dosavadních 249 letech měření, druhou nejvyšší naměřenou mělo září roku 1775.
„Odchylka od normálu 1991–2020 byla +3,6 °C. S touto odchylkou bylo září teplotně mimořádně nadnormální,“ stojí ve zprávě ČHMÚ za devátý měsíc letošního roku.