S příchodem adventu se mohou lidé do center některých obcí a měst v Olomouckém kraji vydat s bruslemi. Mobilní kluziště už funguje v Hlubočkách na Olomoucku, přípravu pro veřejné bruslení dokončují také v Prostějově či u zámku ve Velké Bystřici. Bruslit budou moci od 9. prosince také lidé v Jeseníku na novém multifunkčním hřišti. Naopak v Olomouci od stavby kluziště letos upustili, důvodem jsou i rostoucí ceny energií.
V Hlubočkách se kluziště poprvé otevřelo v neděli, jde o třetí sezonu. Minulou sezonu obec do provozu investovala zhruba 900 tisíc korun, nyní, po růstu cen energií, předpokládá náklady zhruba 1,2 milionu, řekla dnes starostka Eva Hasníková. „Zvýšení nákladů se promítlo do cen vstupného – děti platí 40 korun za blok bruslení, dospělí 80 korun, pronájem celé plochy vyjde na 2500 korun na hodinu,“ řekla. Novinkou je letos podle starostky půjčovna a broušení bruslí.
Od víkendu se bruslí také ve Velké Bystřici, i tam jde o třetí sezonu. „Kluziště jsme pořídili především proto, že nejsou zimy a není kde bruslit, chtěli jsme také oživit Zámecké náměstí. Vzhledem k tomu, že do 31. prosince máme ještě fixovanou cenu elektřiny, je výroba prvního ledu, který je nejdražší, ještě za loňské ceny. Od ledna budeme mít zastropované ceny, které jsou zhruba dvakrát až třikrát vyšší,“ řekl starosta Marek Pazdera. Loni byly náklady na elektřinu 90 tisíc korun a bruslilo se do poloviny března. Letos bude kluziště v provozu podle vývoje počasí, doplnil.
V Prostějově se ledová plocha v centru města otevře poprvé v pátek. Kluziště se město rozhodlo udržet navzdory rostoucím cenám elektřiny především kvůli velkému zájmu veřejnosti. Provoz ledové plochy bude ale podle primátora Františka Jury (ANO) zkrácen na jeden měsíc, aby náklady města v době energetické krize nepřesáhly únosnou míru. Kluziště před budovou muzea tak bude v provozu od 2. prosince do 1. ledna. Loni fungovalo od 5. listopadu do 10. ledna.
Jeseník už mobilní kluziště stavět nemusí, od loňského roku mají lidé k dispozici multifunkční hřiště, které v zimě slouží jako kluziště a v létě pro míčové sporty. Kluziště zahájí provoz 9. prosince. „Impulzem pro vznik byl špatný technický stav lázeňského kluziště, vysoké náklady na jeho provoz, ale i nefunkční rolba. Multifunkční hřiště s ledovou plochou doplňuje další sportoviště v této části města, konkrétně městskou sportovní halu, fotbalová hřiště a městské koupaliště s wellness. Do budoucna se plánuje, že by se sportoviště mohlo rozšířit o vlastní zázemí a zastřešení,“ řekla mluvčí radnice Lucie Musialová.
Olomoučané si letos v centru města nezabruslí. Mobilní kluziště bylo v předchozích letech na Dolním náměstí. Kvůli památkové ochraně historického centra radnice uvažovala o jeho přemístění jinam, letos sehrály roly i vysoké ceny energií. Nakonec padlo rozhodnutí, že kluziště postaveno nebude, řekla Monika Řehulková z obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc, která pořádá ve městě vánoční trhy.
Nebruslí se ani v Přerově. Myšlenkou stavby mobilního kluziště na náměstí v době vánočních trhů se zabývali zastupitelé v roce 2019, ale pronájem mobilního kluziště tehdy kvůli finanční náročnosti neschválili. „Ani v současné době se o provozování této zimní zábavy v rámci trhů na náměstí neuvažuje,“ řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Sportoviště tohoto druhu není ani v Šumperku, obyvatelé města tam mají podle mluvčí radnice Soni Singerové pro veřejné bruslení k dispozici kluziště zimního stadionu dvakrát až třikrát týdně.