Do letošního ročníku Noci kostelů se na území olomoucké arcidiecéze zahrnující Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje zapojí kolem 200 objektů, o něco více než loni. Do akce se zapojují především kostely katolické, přihlásili se ale také evangelíci, husité, pravoslavní, baptisté, starokatolíci či adventisté sedmého dne. Letos se akce uskuteční 2. června, sdělil mluvčí olomoucké arcidiecéze Jiří Gračka. V 15. ročníku se zájemcům otevřou nejen dveře kostelů, ale i kaplí, sborů a dalších modliteben. Do některých z nich budou moci návštěvníci zavítat poprvé.
„Kromě toho, že návštěvníci mají možnost si mimo čas bohoslužby prohlédnout prostory, kam se v rámci obvyklých bohoslužeb nemají příležitost podívat, jako jsou krypty, věže, sakristie, oratoře a podobně, připravili si pro ně organizátoři na mnoha místech i zajímavý kulturní program,“ uvedl Gračka.
V Olomouci začne jubilejní ročník v opraveném Červeném kostele slavnostním koncertem Konzervatoře Evangelické akademie. Ve městě bude otevřeno rekordních 32 přihlášených objektů. „Poprvé se tu do Noci kostelů zapojuje bývalá jezuitská kaple Sodality Panny Marie, královny andělů. Protože se jedná o objekt, který je součástí utajeného prostoru ve Správním Archivu Armády ČR, bude vstup na komentovanou prohlídku omezený po skupinkách,“ upřesnil mluvčí olomoucké arcidiecéze.
Po menších skupinkách bude zpřístupněna také veřejnosti neznámá řeholní kaple Milosrdných sester sv. Kříže v objektu Arcibiskupského paláce. Kaple se veřejnosti otevírá téměř po deseti letech. Návštěvnickou novinkou má být také nově vysvěcená kaple Sestoupení Ducha Svatého v kněžském semináři, která slouží k bohoslužbám řeckokatolické farnosti, doplnil mluvčí.
V řadě církevních objektů budou zpřístupněna i netradiční místa. Například Čechy pod Kosířem nabídnou komentované prohlídky a třech místech, v kostele sv. Jana Křtitele, dále v rodinné hrobce rodu Silva-Tarouca a v dosud nerekonstruované zámecké kapli, která se zapojuje do Noci kostelů poprvé. V Mohelnici v kostele sv. Tomáše Becketa bude k vidění mohelnický betlém.
Otevření církevních objektů budou doprovázet koncerty i výstavy. Pořadatelé nezapomínají ani na děti. Mohou navštívit třeba tvůrčí dílny v Brodku u Přerova v kostele sv. Jana Křtitele, divadelní scénka dětí bude k vidění v Zábřehu v kostele sv. Bartoloměje. Poutníky čeká i ochutnávka mešních vín v Bludově v poutním areálu tzv. kostela v lese, nabídka šťávy z farní zahrady sester čeká návštěvníky Šternberka. Bližší informace jsou na stránkách akce.