Unie českých a slovenských zoologických zahrad bojuje proti zavedení novely zákona, která povoluje tzv. zookoutky. Ty mají podle unie pomoci legalizovat komerční chov volně žijících zvířat. V čele unie stojí ředitel olomoucké zoo, která je jednou z institucí, ředitel Radomír Habáň novelu odmítá.
Novela zákona č. 162/2003 Sb. má mimo jiné vedle zoologických zahrad povolit zařízení typu zookoutků. „Čeští odborníci na problematiku zoo a státních dozorových orgánů s předloženým návrhem razantně nesouhlasí a shodují se, že novela by pomohla legalizovat doposud nezákonnou činnost komerčního chovu volně žijících zvířat a v důsledku toho i podpořit nelegální aktivity a obchod se zvířaty,“ uvádí v tiskové zprávě ředitel olomoucké zoo a prezident unie Radomír Habáň.
Představitelé zoologických zahrad na několika akcích vyjádřili nesouhlas s novelou, protože jde podle nich proti hlavním myšlenkám etiky chovu volně žijících zvířat v lidské péči. Podle unie by bylo na místě spíš zpřísnit pravidla i pro udělování nové či udržení stávající licence na provoz zoologických zahrad.
„Na zamýšlená akreditovaná zařízení mají být kladeny podstatně nižší požadavky než na moderní licencované zoologické zahrady, jejichž posláním je především ochrana biodiverzity a druhů zvířat, vzdělávání veřejnosti i zapojení do vědecké činnosti. Zahrady ve svých chovech kladou důraz na welfare zvířat a podporují legislativní zpřísňování podmínek držení vybraných druhů volně žijících zvířat v lidské péči, především velkých kočkovitých šelem,“ popsal Habáň a dodal: „Nově připravovaná kategorie akreditovaných zařízení nebude muset toto poslání naplňovat, a tím pádem se bude jednat o zařízení, v nichž mohou být chována zvířata především pro zábavu a za komerčním účelem. Proto vnímám tuto novelizaci jako výrazný krok zpět.“
Do kategorie zookoutků spadají cirkusy i rodinné farmy
„Menší zookoutky, cirkusy, rodinné farmy nebo jiné atrakce, které ze zákona nemohou za návštěvu jejich zařízení inkasovat vstupné, hledají a nalézají způsoby, jak obejít zákon a finanční prostředky od návštěvníků vybírat, často ve formě příspěvků na krmení či jiných poplatků,“ doplnil ředitel Zoo Liberec a člen hodnotící komise pro zoo David Nejedlo.
Jednou z podmínek udělení licence pro práci se zvířaty je realizace osvětové činnosti. Podle zástupců unie ovšem novela nedefinuje, jak zařízení aktivity do svého provozu zařadí, a proto k plnění může docházet nedostatečným způsobem.