Rány způsobené Univerzitě Palackého (UP) v Olomouci pandemií nemoci covid-19 i vnitřními neshodami chce vyléčit nový rektor školy Martin Procházka. Řekl to při dnešním slavnostním uvedení do funkce. Léčebný proces však podle něj bude delší, než očekával. Na své místo nastoupil už 1. května, ale inaugurace se dočkal až se zahájením dalšího semestru. Inauguraci v prostorách Arcibiskupského paláce přihlíželo zhruba 150 hostů, včetně rektorů dalších vysokých škol, politiků a ředitelů významných olomouckých institucí.
Pomyslné žezlo předal Procházkovi jeho předchůdce Jaroslav Miller, který ve svém druhém volebním období nečekaně oznámil rezignaci. Společně s rektorem byl dnes slavnostně uveden do funkce také děkan fakulty zdravotnických věd Jiří Vévoda, který v této funkci nahradil právě Procházku.
Procházka dnes řekl, že stát v čele UP je výjimečná pocta a zároveň také obrovský závazek. „Byl jsem si toho vědom už při nástupu do funkce. Jako lékař jsem přicházel s odhodláním tišit bolesti a hojit rány, které univerzita v posledních letech utrpěla ať už vinou pandemie či vnitřních neshod. Co mě za prvních pět měsíců překvapilo, je fakt, že léčebný proces bude zřejmě delší, než jsem předpokládal, a že namísto zkušeností lékaře potřebuji daleko častěji využívat své diplomatické schopnosti,“ uvedl rektor. Dodal ale, že i tak neztrácí naději a víru, že se rány zahojí a univerzita bude dál zdravou a sebevědomou institucí.
Ve funkci musí Procházka čelit především vnitřním sporům ohledně vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN, do kterého se sloučila tři špičková vědecká centra univerzity. Integraci výzkumných kapacit však provází řada sporů. Už při nástupu do funkce rektor avizoval, že se chce zaměřit právě na zklidnění situace kolem ústavu. Právě obstrukce kolem vzniku CATRIN stály za předčasnou rezignací jeho předchůdce.
Během svého proslovu rektor uvedl, že se UP nyní nachází ve velmi dobrém stavu, co se jejího vědeckého výkonu týče. „Zaujali jsme jednu ze tří nejvyšších příček pomyslného žebříčku vysokých škol v rámci České republiky a náš výkon zejména v posledních letech nabýval na obrátkách,“ uvedl Procházka. Poukázal však na to, že vedle vědy a výzkumu se nesmí zapomínat především na vzdělávání. „Právě proto bych v průběhu svého rektorského mandátu chtěl klást hlavní důraz na práci se studenty a pro studenty, především pak na zkvalitnění výuky samé,“ doplnil rektor.
Nového rektora olomoucké univerzity do funkce zvolil Akademický senát UP na konci března ve druhém kole volby, v němž jednapadesátiletý Procházka porazil Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty. O funkci se původně ucházeli čtyři kandidáti.
Procházka ve funkci rektora vystřídal Jaroslava Millera, který vedl univerzitu dvě volební období. Loni v prosinci však nečekaně oznámil svou rezignaci ke konci letošního dubna. V novodobé éře obnovené olomoucké univerzity stanulo v jejím čele od roku 1946 celkem 12 rektorů a dvě rektorky, Martin Procházka je 15. v řadě. Na osmi fakultách UP studuje v současnosti více než 22.000 studentů a pracuje téměř 4000 zaměstnanců.