V Nemocnici AGEL Prostějov provedou ročně stovku bariatrických operací různého typu. Pro obézní pacienty to znamená záruku, že zde najdou veškerou potřebnou zdravotní péči dle nejmodernějších trendů.
„Jde skutečně o výjimečný titul, kterým disponuje jen necelá desítka zdravotnických zařízení v Česku. Zájemci z Olomouckého kraje, ale nejen odsud, se tak mohou spolehnout, že jim nabídneme objektivně nejlepší možnou léčbu i dispenzarizaci – tedy péči po bariatrickém zákroku,“ říká Petr Vaverka, specialista na bariatrickou a metabolickou chirurgii Nemocnice AGEL Prostějov, s tím, že počet obézních pacientů, u kterých je nutný chirurgický zákrok, rok od roku roste.
Nadváhou či obezitou trpí už polovina Čechů a covidová pandemie situaci jen zhoršila. Řada lidí trávila více času doma, bez pohybu, s nevhodným stravovacím režimem.
„V případě nadváhy lze obvykle stav změnit pomocí pohybu a úpravy jídelníčku, u obezity ale bývá situace složitější, a změna životního stylu ne vždy funguje. Pokud se navíc přidají další zdravotní komplikace, může být bariatrický zákrok jedinou možností,“ míní Vaverka s tím, že bariatrická operace je indikována buď u pacientů s BMI nad 40 bez přidružených chorob, anebo u pacientů s BMI nad 35 s přidruženými chorobami (například hypertenze, diabetes, hyperelipidemie), kdy se zároveň těmto pacientům i přes odborná doporučení dlouhodobě nedaří snížit hmotnost.
„Každý pacient je nejdříve vyšetřen obezitologem a nutričním specialistou. Pokud je indikována bariatrická operace, pacient podstoupí diagnostické kolečko, které zahrnuje gastroskopii, ultrazvuk břicha, spirometrii a psychologické vyšetření. Následně chirurg rozhodne, který bariatrický výkon je nejvhodnější,“ vysvětluje lékař Vaverka s tím, že nejčastěji provádějí zdravotníci v prostějovské nemocnici tubulizaci (zmenšení) žaludku a žaludeční bypassy – všechny laparoskopicky, v celkové anestezii, s délkou hospitalizace od čtyř do šesti dnů. Výsledky jsou přitom excelentní. Až 90 procent pacientů po bariatrické operaci zredukuje polovinu své původní nadváhy a tento stav si i dlouhodobě udrží.
„Nadměrné hromadění tuku v těle již dlouhodobě není považováno pouze za kosmetický problém, způsobený přejídáním a nedostatkem sebekontroly. Víme, že jde o daleko komplexnější problém a takto k němu také přistupujeme. Není to nic, za co by se měl pacient stydět. Není to ale také nic, co by měl přehlížet. S obezitou umíme účinně pomoci a zlepšit tak pacientům zdraví i každodenní život,“ uzavírá Vaverka.