Obyvatelé Slatinic na Olomoucku budou 16. listopadu v místním referendu hlasovat o tom, zda souhlasí s už schváleným prodejem domu služeb a přilehlé parcely Olomouckému kraji. Hejtmanství chce v nemovitosti vybudovat domov pro lidi se středním mentálním postižením včetně přidružených smyslových nebo tělesných omezení. Obec už s krajským úřadem uzavřela smlouvu o prodeji domu služeb. Řekl to starosta Slatinic Ondřej Mikmek (KDU-ČSL).
Zastupitelé mají podle starosty k záměru hejtmanství po návštěvě podobného zařízení v Měrotíně většinou pozitivní postoj, takže v létě schválili prodej domu služeb krajskému úřadu. Vedení obce o projektu podrobně informovalo ve zpravodaji, médiích a uspořádalo také besedu se zástupci kraje i domova pro osoby se zdravotním postižením v Nových Zámcích u Litovle, odkud se hejtmanství snaží klienty postupně přemístit do nových ubytovacích zařízení s lepším zázemím.
Ve Slatinicích se ale podle starosty zformovala skupina odpůrců projektu. Referendum krátce před zářijovými volbami inicioval obyvatel, který má v sousedství domu služeb svoji nemovitosti. „Veřejně přiznal, že je to jeho osobní boj s tímto záměrem,“ podotkl Mikmek. Petice požadující referendum byla doručena obecnímu úřadu 7. září, takže už vzhledem k zákonným lhůtám nebylo možné hlasování uspořádat spolu s komunálními volbami.
Mikmek míní, že snaha vyvolat referendum souvisela s komunálními volbami. „Přípravný výbor byl složen zejména z kandidátů opoziční kandidátky,“ řekl. Kampaň doprovázející petici za vypsání referenda byla podle starosty ve znamení zkreslených informací. „Lidem například říkali, jestli chtějí mít v obci postižené nebo tam vybudovat domov pro seniory. Ten přitom v domě služeb není možné dispozičně umístit. Hodně lidí zkrátka nevědělo, o co přesně běží,“ uvedl Mikmek.
Referendum bude uspořádáno v době, kdy už má obec s krajským úřadem podepsanou smlouvu o prodeji domu služeb. „Na vyvolání referenda měli přitom 14 měsíců času,“ řekl Mikmek. Pokud se obyvatelé vysloví proti prodeji domu služeb, nastane složitá situace. „Je nepravděpodobné, že kraj odstoupí od už uzavřené smlouvy. Ústavní soud ale jasně stanovil, že referendum, ať dopadne pro, nebo proti prodeji, neruší předešlou smlouvu,“ dodal Mikmek.
Smlouva s krajem je podle starosty pro obec výhodná. „Vyjednali jsme si, že nám kraj za rozpadající se nemovitost podle znaleckého posudku zaplatí sedm milionů korun, což je dobrá cena. Peníze jsme použili na nákup pozemků v místní části, kde budeme budovat rodinné bydlení a může tam vzniknout i domov pro seniory,“ řekl Mikmek. V budově zůstane ordinace praktického lékaře.
V domově pro 12 lidí s mentálním postižením má vzniknout 17 pracovních míst. „Budou tady s námi žít lidé, kteří nám každý den mohou při setkání na ulici ukázat, že život není jenom o tom být bohatý, úspěšný a krásný, ale že musíme být vděčni za to, že jsme měli štěstí o trošku více, a můžeme někomu pomoci,“ dodal Mikmek.