Pod plachtou jsou desítky kol, nespočet pytlů s oblečením a batůžky. V jednom z rohů velké haly, kde se skladují ztráty a nálezy, dokonce vidím náhrobní kámen. „Ten nám přivezli policisté jako nález z vyklizeného squatu,“ vysvětluje přítomnost německy popsaného kamene Petra Kořínková z olomouckého magistrátu, která ztracené věci eviduje, uskladňuje a v tom nejlepším případě i vrací původním majitelům.
Takový náhrobní kámen je ovšem spíše kuriozitou. Nejčastěji Petra Kořínková eviduje nalezené mobily, klíče, peněženky a kola. Dvě poškozená kola zrovna přivezl i strážník městské policie. „Mobilů, i téměř nových a značkových je opravdu hodně a je velká škoda, že jejich majitelé si v nastavení telefonu neuvedli kontakt pro případ ztráty telefonu, který se zobrazuje při uzamčené obrazovce. Najít majitele uzamčeného a mnohdy i vybitého telefonu je opravdu těžké,“ vysvětluje postup pracovnice magistrátu.
Nalezené předměty pocházejí nejen od občanů z Olomouce. Do depozitáře jsou ukládány i předměty, které předávají pracovníci Českých drah jako nálezy z čekáren nádraží a samotných vlakových souprav. Jsou i případy, že je předán nález od cizích státních příslušníků – turistů, příp. zahraničních studentů zdejší univerzity.
K nálezu se zároveň vypisuje formulář, protože nálezce má právo být informován, když se majitel o své věci přihlásí. Kola a další předměty se ve skladu uchovávají tři roky, potom dojde k jejich likvidaci. „Většina předmětů zůstává ve skladu po celou úložní dobu bez zájmu. Máme tu i krásnou elektro koloběžku. Agendu ztrát a nálezů vykonávám již pět let a za tu dobu jsem vrátila jen dvě kola,“ říká Kořínková a dodává, že většinou se vracejí mobily, klíče a peněženky. „Občas přijde někdo po opravdu delší době jako člověk, který si přišla po dvou letech pro batoh s odůvodněním, že dříve přijít nemohla, protože byla v nápravném zařízení ve výkonu trestu,“ dodává s úsměvem.
Olomoucká kola jdou i do Afriky
Dříve se ztracená kola rozebírala a odvážela na skládku. Bylo to pracné, časově náročné a magistrát to stálo i nemalé finanční prostředky. V roce 2022 se ale Olomouc zapojila do projektu organizace Kola pro Afriku. Šedesátka ztracených kol, která si nikdo tři roky nevyzvedl, putovala do Afriky, kde je využívají například děti při cestě do školy, nejčastěji v Gambii nebo Senegalu. „Organizaci plánujeme oslovit znovu, jednak kola dál poslouží dobrému účelu a jednak ten způsob vypořádání nevyzvednutých kol je pro samotný magistrát ekonomicky výhodnější. Organizace si kola sama převezme, odveze a zrenovuje. Městu tak nevznikají žádné náklady,“ vysvětluje Kořínková.
Jsou ovšem i věci, které do ztrát a nálezů nepatří. „Nepřijímám potraviny ani znečištěné věci, ale máme tu i poničené notebooky, které však mají vnitřní paměť,“ dodává. Za letošní rok zatím v Olomouci evidují 1 033 nálezů. Loni se lidem podařilo poztrácet celkem 1 199 věcí.