Od 2. srpna začaly úřady vydávat nový typ občanského průkazu s biometrickými údaji, které budou uložené na vysoce zabezpečeném bezkontaktním čipu. Ztíží se možnost občanky padělat a zneužívat. Nové občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje, konkrétně zobrazení obličeje držitele průkazu a dva otisky prstů. Děti mladší dvanácti let otisky prstů nebudou poskytovat.
„Průkaz totožnosti teď bude zabezpečenější a bude možné s ním stále cestovat po Evropské unii bez nutnosti mít u sebe cestovní pas. Povinnost zavedení biometrických údajů do občanského průkazu vychází z evropského nařízení,“ vysvětluje Marta Dostalová z odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu.
Občanské průkazy vydané přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, tedy před 2. srpnem roku 2021, budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle však do 3. srpna 2031 – s výjimkou občanského průkazu vydaného do 30. června roku 2000, který pozbývá platnosti dnem 2. srpna roku 2026.
V občanském průkazu se už nebude uvádět titul, není už možné použít pro účely vydání občanského průkazu fotografii pořízenou a zaslanou fotografem do datové schránky Ministerstva vnitra ČR.
Platnost občanského průkazu skončí uplynutím 45 dnů ode dne ohlášení změny místa trvalého pobytu, nabytí právní moci rozhodnutí o změně jména nebo příjmení nebo změny pohlaví. Průkaz, v němž je uveden rodinný stav nebo údaj o registrovaném partnerství, skončí uplynutím 45 dnů ode dne uzavření manželství nebo vzniku registrovaného partnerství, úmrtí manžela nebo partnera, nebo nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství nebo zrušení registrovaného partnerství.
Došlo také ke zvýšení některých správních poplatků – například přijetí žádosti o vydání občanského osobě mladší 15 let je nově za 100 korun, přijetí žádosti o vydání občanského osobě průkazu za občanský průkaz ztracený, odcizený či poškozený nebo vydání občanského průkazu občanu staršímu 15 let, který nemá trvalý pobyt na území ČR, přijde nově na 200 korun.