V případě, že se k zemřelému nikdo nehlásí volí město tzv. sociální pohřeb. Do současnosti se jednalo zejména o kremaci. Nyní však bude možné provést také pohřby do země v rakvi. Místo pro kopané hroby vznikne na hřbitově na Nové Ulici.
O způsobu pohřbu bude rozhodovat vedoucí oboru sociální věcí města Olomouce. Na ohled bude brát dostupné informace o zemřelém a jeho přání. V Olomouci zemře ročně zhruba 35 lidí ke kterým se nikdo nehlásí.
„Ceny sociálního pohřbu žehem nebo do hrobu jsou po úpravě cen ze strany pohřební služby vykonávající kremace téměř srovnatelné. Chceme proto nabídnout lidem i možnost pohřbení do přírodních kopaných hrobů, jejichž obliba v západní Evropě poslední dobou narůstá. Na pohřebišti na Nové Ulici máme pro tuto možnost i dostatek místa, není tedy důvod, proč bychom ji nemohli lidem nabídnout,“ vysvětlila náměstkyně primátora Eva Kolářová, která má ve své kompetenci právě odbor sociálních věcí.
Kopaný hrob se od klasického liší tím, že na něm není žádný náhrobek. Roste na něm pouze tráva a místo tak splyne s okolím. Jména zemřelých pak budou připomínat jednoduché tabulky, jak tomu bývá u vsypových louček.
„Tato forma pohřbívání je velmi respektující k přírodě a my věříme, že možnost zvolit si právě takový poslední odpočinek bude blízká mnoha lidem. Vyhloubení hrobů budou zajišťovat naši vyškolení hrobníci rýčem a lopatou. Pohřby tedy nebudou závislé na dodávkách drahého plynu, nebo složité kremační technologii,“ přiblížil výhody ředitel Hřbitovů města Olomouce Ladislav Šnevajs.