Olomouc je známá jako město květin a parků. Zeleň však neznamená pouze parky, ačkoli je jejich rozlohou ve srovnání s jinými městy Olomouc zcela unikátní. Do městské zeleně patří také trávníky, výsadba na sídlištích, stromořadí. Jak o zeleň ve městě pečovat dobře a hospodárně, nyní radí vedení města Olomouce nově zpracovaný materiál Strategie zeleně a management údržby.
„Více než polovina zelených ploch v Olomouci je v majetku města. Máme proto velkou možnost, jak nejen vzhled, ale hlavně kvalitu zeleně ve městě ovlivnit. Dlouhodobý rozvoj zeleně v Olomouci bohužel není koncepční, což, jak strategie uvádí, má za následek například nevhodnou skladbu dřevin v některých lokalitách i nevyužití potenciálu lokalit jiných,“ vysvětluje primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.
Cílem strategického dokumentu bylo zpracovat dlouhodobý koncepční rozvojový dokument pro období 2021 – 2027, který bude udržitelným způsobem plánovat rozvoj zeleně na území města. „Péče o zeleň v takovém rozsahu a významu jako v Olomouci, která je svými parky zejména díky Floře proslulá, je poměrně nákladná záležitost. Roční náklady na péči o parky, zelené plochy, záhony, trávníky i stromořadí vyčíslila zpracovaná strategie na více než 108 milionů korun, přičemž v ní odborníci navrhli také oblasti, které by se mohly podílet na snížení nákladů. Ať už je to počet sečí trávníků v různých lokalitách města nebo vysazování keřů, které nepotřebují tvarování, to vše jsou rady, které můžeme využít k tomu, abychom o městskou zeleň pečovali dobře, ale také hospodárně,“ říká náměstek primátora Otakar Bačák, do jehož gesce péče o zeleň spadá.
Zachovat či rozvíjet plochy zeleně je potřebné nejen kvůli kvalitě života ve městě, ale také v souvislosti s adaptací na změnu klimatu a hospodaření s dešťovou vodou. S tímto rozvojem počítá i akční plán. Ten obsahuje hned několik lokalit, kde by měly v budoucnu vzniknout parky – Park u kaple Panny Marie na Nových Sadech, Park na Dlouhé ulici, Park na ulici Lazecká a ASO park či Hradisko Východ.