Tým lékařů a vědeckých pracovníků Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci získal status komplexního evropského centra pro diagnostiku, léčbu a výzkum vzácných hematologických onemocnění sítě EuroBloodNet. Do centra jsou zapojeni lékaři a vědci z dětské kliniky a hemato-onkologické kliniky FN Olomouc, Ústavu biologie a Ústavu molekulární a translační medicíny.
„Jde o první evropské centrum pro vzácná onemocnění v historii FN Olomouc a LF UP,“ sdělil dnes mluvčí univerzity Egon Havrlant. Pro zařazení do sítě EuroBloodNet musela pracoviště Lékařské fakulty UP a FN Olomouc podle Havrlanta projít náročným auditem. Hodnotitelé posuzovali například kvalifikaci a odbornou práci lékařů a vědců, diagnostické možnosti nebo vybavení laboratoří. V Česku nyní fungují tři centra sítě EuroBloodNet – v Brně, Praze a nyní i v Olomouci.
„Je to pro nás pocta, získáváme tak evropské jméno a prestiž. Několik let jsme byli jediným českým centrem zaměřeným na vzácné anémie ENERCA. V síti EuroBloodNet se naše spektrum rozšiřuje na všechny vzácné hematologické nemoci,“ uvedla přednostka dětské kliniky Dagmar Pospíšilová. U některých vzácných nemocí krve bude olomoucké pracoviště zajišťovat diagnostiku i pro další kraje. „V případě velmi vzácných onemocnění nyní můžeme vyšetřovat i přeshraniční pacienty,“ podotkla Pospíšilová.
Olomoučtí lékaři a vědci se jako jediní v ČR zaměřují na vzácné anémie způsobené poruchou metabolismu železa a enzymopatie, což je skupina nemocí červených krvinek, které jsou způsobeny deficitem enzymů erytrocytu. „Jejich diagnostika je velmi specifická. Naše klinika je také správcem Českého registru Diamondovy-Blackfanovy anémie. Touto anémií u nás trpí přesně 68 pacientů. Dále se věnujeme například erytrocytózám, které se oproti anémiím vyznačují nadměrným množstvím červených krvinek,“ řekla Pospíšilová.
Podle přednosty hemato-onkologické kliniky Tomáše Papajíka byla spolupráce dětské a dospělé hematologie v Olomouci už dříve na velmi dobré úrovni. „Využíváme společné laboratorní zázemí, vzájemně spolupracujeme na diagnostice. Vrozená vzácná hematologická onemocnění jsou doménou především hemato-onkologického oddělení dětské kliniky, nicméně díky kvalitní diagnostice a péči se pacienti dožívají dospělého věku a poté jsou předáváni k nám,“ uvedl Papajík. Díky statusu evropského centra se olomouckým lékařům a vědcům otevírají další možnosti mezinárodní spolupráce v diagnostice, léčbě a výzkumu vzácných hematologických onemocnění.
Síť EuroBloodNet od roku 2017 sdružuje lékaře a vědce ze špičkových zdravotnických pracovišť v zemích Evropské unie, kteří se specializující na vzácná nebo málo rozšířená onemocnění krve. Cílem je zefektivnit pomoc pacientům s těmito nemocemi. Jako vzácné se onemocnění označuje, pokud postihuje méně než jednu osobu z 2000 v populaci, je závažné, chronické a často vede k ohrožení života.