O dva roční klokánky rudohnědé rozšířila svůj chov zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která tento druh zatím nechovala. Dva roční samci přicestovali z jihlavské zoo minulý týden, řekla dnes mluvčí svatokopecké zoo Iveta Gronská. Dvojici klokánků rudohnědých po příjezdu na Svatý Kopeček čekala povinná izolace. Po jejím skončení byli tento týden přesunuti do pavilonu netopýrů, kde je už mohou vidět návštěvníci.
„Máme je v pavilonu dá se říci pár hodin a působí jako sehraná dvojka kamarádů. Když se jim člověk zadívá na končetiny, nabývá dojmu, že má co do činění s krtkem, ale tím podobnost končí,“ uvedla ošetřovatelka Kateřina Šteckerová. Klokánci už dostali první krmení a na jejich příjmu potravy je podle Šteckerové vidět, že se jim vede dobře. „Pavilon tak ožil dalšími zvířaty. Mláďata v brzké době neplánujeme, neboť populace klokánků je dostatečně vysoká. Z tohoto důvodu sestavovat chovný pár nezamýšlíme,“ uvedla Šteckerová.
Klokánek rudohnědý je řazen do samostatné skupiny čtyřprstých klokánků, žije v travnatých a křovinatých oblastech a řídkých lesích ve východní části Austrálie. Spolu s dalšími druhy jsou klokánci rudohnědí považováni za sesterskou skupinu pravých klokanů. Jejich předci se pravděpodobně vyvinuli ze zvířat žijících na stromech, která připomínala tyto klokánky. „Současně se jedná o největšího klokánka s hmotností v rozmezí od 1,5 do 3,5 kilogramu,“ podotkla Gronská.
Klokánci rudohnědí jsou aktivní v noci, přes den odpočívají v kuželovitých hnízdech vyrobených z trávy, větviček a kapradin. „V jednom okamžiku může mít postaveno až pět hnízd, které používá. Samci chodí navštěvovat hnízda samic každý den až do okamžiku, kdy je samice v říji,“ řekla Gronská.
Zoo na Svatém Kopečku je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1621 zvířat ve 392 druzích. Jejími branami loni prošlo 367.248 návštěvníků, o 73.791 více než v roce 2020. Loňská návštěvnost byla navzdory téměř čtyřměsíčnímu uzavření zoo, které si vynutila epidemie koronaviru, nejvyšší za posledních deset let.
Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba půlku částky potřebné na provoz.