Dnešní ulice se nenachází přímo v centru Olomouce, ale je to kousek za parkem Čechovy sady. Jedná se o ulici Mozartovu, která se jmenuje po slavném skladateli W. A. Mozartovi. Vznikla na konci 19. století jako osa nově vznikající Úřednické čtvrti na západě Olomouce.
Mozartova ulice vede od křižovatky s ulicí Štítného, kde bylo původně plánované velké kruhové náměstí, jehož jediným zbytkem je budova ZŠ Mozartova. Protíná celou starou zástavbu Úřední čtvrti a na druhém konci tvoří křižovatku s ulicí Žilinská, vedle ulice Litovelské. Je dlouhá 800 m a protíná se s řadou dalších významných ulic, například Na Vozovce nebo tř. Svornosti.
Ulice nese jméno Mozartova už od svého vzniku. Přečkala nejrůznější období, při kterých řada jiných ulic byla přejmenována.
Na začátku ulice stojí již zmíněná bývalá německá škola z roku 1904. O kousek dál narazíme na dům Emanuela Groaga z roku 1928 a vedle stojí vila Fritze Czermaka ze stejného roku. Po levé straně ulice postavili komunisté několik bytových domů.
Od křižovatky s ulicí Na Vozovce začíná zástavba Úřední čtvrti. Domy Mozartova 29, 31, 33, 35, 37 a Resslova 13 jsou činžovní a navrhl je, postavil i vlastnil olomoucký architekt Karel Starý st. v roce 1901.
Naproti stojí luxusní nájemní vily. První z roku 1913 nájemní vila Theodora Pachera, vedle ní stojí soukromá vila Aloise Petrláka z roku 1906 a poslední v tomto bloku je osamocený rohový dům Bellevue majitele Josefa Teplého z roku 1904.
Dál v ulici stojí řada sedmi domů, které postavil velký rival ve výstavbě Karla Starého st., a to Moritz Fischer. Výjimku tvoří dům na adrese tř. Svornosti 17, který byl postaven pro Ernestin Hranatschovou. Naproti stojí soubor dalších nájemních a soukromých vilek.
Na křižovatce s ulicí tř. Svornosti stojí rohový dům s kavárnou Café Hájek, z roku 1898. Na konci ulice se nachází další tři vily z konce 19. století.
Velká část lidí, kteří na této ulici bydleli patřili mezi významné osoby veřejného života v Olomouci na přelomu 19. a 20. století. V posledních letech se mluví o tom, že by se celá Úřednická čtvrť zapsala jako památka. Tím pádem by v ní mohla vzniknout obdoba Městské památkové zóny, jako v centru Olomouce.
Na první mapě je červeně zaznačena Mozartova ulice z 20.-30. let 20. století. Druhá mapa ze začátku 20. století má vyznačený plán výstavby ulic. Horní šipka ukazuje starou zástavbu Úřednické čtvrti, střední šipka ukazuje již postavenou školu a dolní šipka nerealizované kruhové náměstí.