Velkému zájmu studentů čelí před začátkem akademického roku olomoucké vysokoškolské koleje. Podle zástupců univerzity je zájem největší za poslední roky. Koleje s kapacitou zhruba 4700 míst jsou již naplněny, řada dalších uchazečů je v pořadníku, řekl mluvčí Univerzity Palackého (UP) v Olomouci Egon Havrlant. Velký zájem pociťují v těchto týdnech také zástupci realitních kanceláří, řada studentů totiž volí možnost bydlení v privátu. Za podnájem bytu však zaplatí podstatně více než na kolejích. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách zhruba 22 tisíc studentů.
„Zájem je asi největší, jaký jsme v posledních letech zaznamenali. Aktuálně máme plně obsazenou ubytovací kapacitu kolejí, ale to je stejné každý rok. Už loni byl převis zájemců asi 20 procent z celkového počtu žadatelů a letos bude toto číslo pravděpodobně ještě vyšší. Ubytovat jsme schopni už jen jednotlivce, a to v případě, kdy někdo ze studentů už rezervované ubytování zruší,“ uvedl mluvčí univerzity.
Cenu za ubytování letos Správa kolejí a menz UP podle Havrlanta nezvyšovala a zatím to nemá ani v plánu. Naposledy se zde ubytování zdražovalo před rokem. Ceny se pohybují od 76 do 149 korun za osobu a noc podle kategorie vybraného ubytování, doplnil mluvčí. Za měsíc tak studenti zaplatí přibližně od 2300 do 4500 korun. „Největší zájem je o jedno- a dvoulůžkové pokoje, kterých máme ale jen omezenou kapacitu, většinu ubytovací kapacity kolejí tvoří třílůžkové pokoje v buňkovém systému,“ doplnil mluvčí. Koleje disponují i čtyřlůžkovými pokoji.
Zdražovat se nechystá ani menza. Cena jídel se zde naposledy zvedla letos v únoru, a to o 25 korun, což však vyvolalo pokles návštěvnosti zhruba o čtvrtinu. „Proto jsme letos v květnu přistoupili ke snížení ceny teplých jídel o přibližně 20 korun, v nabídce nadále zůstává zachováno také jedno výrazně levnější studentské jídlo denně,“ podotkl Havrlant. Rozdíl v nákladech dotuje Správa kolejí a menz.
Řada studentů stejně jako v jiných městech hledá i jinou alternativu ubytování. Zájem mají podle realitních makléřů především o bytové jednotky s neprůchozími pokoji. „Poptávka po studentském bydlení byla a stále ještě je vysoká, hlavně v těchto měsících. Pokud byly v nabídce pokoje ve sdílených studentských bytech, v inzerci byly většinou pár dní a poté jsme je museli pro velký zájem z inzerce stáhnout,“ řekl olomoucký realitní makléř Petr Sítař. Doplnil, že pronajímají i celé byty skupinám studentů. „Většinou preferují bydlení v blízkosti fakult nebo centra města. Ceny pokojů oproti loňskému roku vzrostly zhruba o pět procent a to hlavně v návaznosti na ceny energií. Samostatný jednolůžkový pokoj ve studentském bytě se většinou pohybuje podle velikosti od 4000 do 7000 korun za měsíc včetně energií a bývá vybavený základním nábytkem,“ doplnil Sítař.
Na Univerzitu Palackého letos do poloviny března podali zájemci 35.972 přihlášek ke studiu, jde o rekordní počet. Přesný počet prváků bude znát UP po zahájení akademického roku. Obvykle to bývá kolem 8500 studentů.