Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) již nebude žádat vládu o prodloužení stavu nebezpečí v oblastech nejvíce postižených letošními katastrofálními záplavami. Podle hejtmana již kraj tento požadavek od obcí nedostal. Stav nebezpečí byl v celém Olomouckém kraji vyhlášen 14. září, dvakrát byl na žádost hejtmanů pro Šumpersko a Jesenicko prodloužen a definitivně skončí tento čtvrtek, čtvrt roku po povodních. Ukončení tohoto výjimečného stavu otevře obcím cestu k dotačním titulům, řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).
O prodloužení stavu nebezpečí hejtmana dosud žádaly samosprávy v Jeseníku a Šumperku i energetické firmy. „Požadavek z obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk již nezazněl. Nezazněl ani od provozovatelů sítí; máme už jen přibližně poslední dvě desítky odběrných míst plynu, která nejsou zprovozněna, jinak všechny přípojky jsou již v provozu,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.
Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové (TOP 09) se již obce s následky povodní dokážou vyrovnat i bez prodloužení tohoto stavu; jeho ukončení jim navíc pomůže rychleji čerpat dotační prostředky. „Asi už to zvládneme. Navíc dotační titul Živel, který se týká například opravy cest, se vyhlašuje až po ukončení tohoto výjimečného stavu. Určitě bylo potřeba udělat něco rychle, ale na věci, které budou již napořád, potřebujeme vědět, jak budou projekty vypadat, ať se na to můžeme připravit. Už nepůjde o provizorium, tam už se potřebujeme posunout,“ řekla starostka.
Podle hejtmana bylo vyhlášení stavu nebezpečí, který umožňuje například rychlejší a efektivnější odstraňování povodňových škod či pružnější obnovu poškozené infrastruktury, pro zasažené regiony velmi potřebné. „Umožňoval nám velmi rychle a operativně v tomto území pomáhat; dokázali jsme například likvidovat škody výrazně rychlejším způsobem, než kdybychom byli v normálním stavu. Dokázali jsme zprůjezdnit alespoň některé silnice – buď částečně nebo úplně, mohli jsme využít spolupráce s armádou. I dodavatelé plynu či elektřiny mohli velmi rychle nasadit síly do tohoto území. Bez stavu nebezpečí bychom měli vše výrazně později a pomaleji,“ doplnil Ladislav Okleštěk.
Stav nebezpečí byl v celém Olomouckém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Vláda toto krizové opatření prodloužila pro Jesenicko a Šumpersko do 12. listopadu na žádost bývalého hejtmana Josefa Suchánka (STAN) a podruhé do 12. prosince na podnět současného hejtmana.
V Olomouckém kraji zasáhly povodně kromě Jesenicka také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Materiální škody byly obrovské, záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů. Oprava si vyžádá několik miliard korun. Záplavy mají v kraji zatím dvě oběti, po dalších dvou lidech se stále pátrá.