Výrazně se za uplynulý měsíc změnil pohled na města a obce v Olomouckém kraji, které v polovině září postihla katastrofální povodeň. Z ulic i z prostranství zmizely tisíce tun sutin a naplavenin, utržené silnice nahradily provizorní cesty, břehy řek spojily provizorní mosty. Podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) i starostů obcí se udělalo obrovský kus práce. Stále však na 1700 domácností zůstává bez plynu, před příchodem zimy se lidé potýkají s problematickým vysoušením, řada z nich přišla i o střechu nad hlavou. Obnova potrvá ještě dlouho, řekli zástupci samospráv.
Mnoho práce odvedli podle hejtmana za uplynulý měsíc především hasiči, armáda i policisté, ale i dodavatelé a distributoři energií, vyzdvihl i okamžité fungování humanitární pomoci. „Poměrně brzy se v celém Olomouckém kraji podařilo obnovit elektřinu. Těsně po povodních bylo 42 500 odstavených odběrných míst a k dnešnímu dni je jich dohromady 38. Nejsme už tak úspěšní s dodávkou plynu, plynová infrastruktura je totiž daleko náročnější na opravy. Po povodních jsme začínali na 210 kilometrech poškozených plynových potrubí, což znamenalo 6600 přípojných míst bez plynu. K dnešnímu dni jsme na čísle 1700 odběrných míst, všichni se snaží,“ řekl hejtman Suchánek.
Obnovit se podle něj podařilo také silniční infrastrukturu, už týden po povodních se dalo dostat do všech zasažených míst, byť jde na mnoha místech o dočasné řešení. „Nyní se ta silniční síť neustále upgraduje a zkvalitňuje, ale to bude trvat možná dva roky, než se to dá celé dohromady,“ doplnil Suchánek. Od pondělí 7. října se podařilo navrátit na obvyklé trasy na Jesenicku také všechny autobusové linky. S odstraňováním následků by mělo pomoci i prodloužení lhůty stavu nebezpečí o 30 dnů, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda.
Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové (TOP 09) je město po měsíci rozhodně uklizenější. „Na některých místech to však vypadá ještě pořád hodně špatně, chybějí chodníky, cesty, po celém městě chybějí lávky. Navíc ne všichni lidé mají v domech teplo nebo teplou vodu, obnova plynu by měla být do konce měsíce. Naštěstí elektřina jde všude a teče pitná voda, některé věci šly rychle obnovit, jde vidět na společnostech, že nasadily všechny síly, aby důsledky povodní rychle odstranily,“ řekla starostka. Vedení města nyní upíná zrak k vyhlášení dotačních titulů. „My škody víme, sčítáme je, ale potřebujeme právě pomoc od státu přes dotační tituly. Potřebujeme znát konkrétní dotační výzvy, abychom se na ně mohli připravit a začít město obnovovat,“ dodala starostka.
Podle starosty Vápenné Leoše Hanniga (TOP 09) se za uplynulý měsíc podařilo hodně, byť na řadě věcí se stále pracuje. „Díky všestrannému úsilí firem a především hasičů se podařilo stabilizovat spoustu staveb, mostů a komunikací. Je ale řada věcí, které se musejí dotáhnout, doděláváme ještě provizorní opravy hlavně vodovodu, zabezpečit to musíme tak, aby to přežilo zimu, než dojde k finální opravě,“ řekl starosta. I ve Vápenné se stále pracuje na posledních opravách plynovodu tak, aby na zimu bylo vše připraveno. Obec nadále pracuje také na provizorním přemostění přes Vidnávku.
Dlouhá obnova čeká i obce podél toku Bělé, povodeň tam zpustošila oblast od České Vsi, Písečnou až po Mikulovice. Také tady je řada lidí stále bez dodávky tepla, obývají přitom vlhké domy. Starostka Jeseníku poukázala na to, že pro obyvatele je nyní nejhorší přicházející zima. „Uplynulý víkend pršelo, byla mlha. Lidé své domy stále nemají vysušené, řada z nich nemá ještě ani plyn. Je to stále velká bezmoc,“ dodala Blišťanová.