Podporu i psychologickou pomoc nabídla Univerzita Palackého v Olomouci (UP) izraelským studentům kvůli válečnému konfliktu v jejich zemi vyvolaném teroristickými útoky. Vyplynulo to ze středečního setkání olomouckého rektora Martina Procházky se zhruba pěti desítkami studentů z Izraele na půdě Židovské obce v Olomouci, řekl ve čtvrtek mluvčí univerzity Egon Havrlant. Na UP studuje téměř devět desítek Izraelců, převážná většina z nich je na lékařské fakultě. Někteří z nich již obdrželi povolávací rozkaz. Studentům, ale i izraelským rodinám pomáhá také Židovská obec Olomouc.
„Největší část izraelských studentek a studentů, kterých máme na Univerzitě Palackého v Olomouci více než osm desítek, studuje na Lékařské fakultě UP v anglickém programu General Medicine. Tři studenti jsou na Fakultě zdravotnických věd UP a studují anglický program Physiotherapy. Aktuálně víme o jedné studentce a pěti studentech medicíny, kteří dostali povolávací rozkaz,“ uvedl mluvčí univerzity. U jednoho ze studentů byl podle něj nyní rozkaz stažen, takže odlet zpět do Izraele se nyní týká pěti lidí, první odletěl ve středu.
Rektor studenty ujistil, že mohou od univerzity i svých mateřských fakult očekávat maximální podporu a pochopení. Pomoc nabídla i ŽIdovská obec Olomouc. „Snažíme se pomáhat s koordinací odletů některých studentů do Izraele. Dnes budeme mít jednání o pomoci rodinám z Izraele, které jsou nebo budou v Olomouci s cílem zajistit dočasné ubytování. Na federační úrovni se připravuje sbírka pro rodiny zasažené teroristickými útoky. Snažíme se pomoci studentům jakoukoliv formou, kterou potřebují. Setkání rektora se studenty, kterého se zúčastnil i hejtman Olomouckého kraje, je také součástí této pomoci,“ řekl dnes ČTK její předseda Petr Papoušek.
Vstříc studentům, kteří musejí odjet, vychází vstříc kvůli studiu i vedení fakult. „Dohodli jsme se s nimi, že prozatím není třeba studium přerušovat, když v tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy se budou moci vrátit na naši fakultu. Chceme jim vyjít maximálně vstříc. Jsme samozřejmě připraveni pomoci jim i v dalších věcech, jako je například psychologická podpora, protože situace jejich blízkých může být v těchto dnech opravdu velmi složitá,“ uvedl proděkan fakulty Milan Raška na stránkách univerzity.
Rektor UP poukázal na to, že je to po Ukrajině už podruhé v krátké době, kdy se členů akademické obce velmi úzce dotýká ozbrojený konflikt v jejich vlasti. Varoval zároveň před tím, aby se konflikt ze Středního východu nepřenášel na akademickou půdu. „Nebudeme na naší univerzitě tolerovat žádné projevy nenávisti vůči jakýmkoliv národnostním skupinám či jednotlivcům. Stejně tak jsme před nimi varovali i při napadení Ukrajiny Ruskem,“ doplnil s tím, že na univerzitní půdě nemají podobné konflikty mezi etnickými, náboženskými i jinými skupinami své místo.
Na univerzitách v Česku podle úterního vyjádření České konference rektorů studuje v současnosti asi 500 studentů z Izraele. Pomoc jim nabídla například i Masarykova univerzita v Brně, kde působí 61 izraelských studentek a studentů, či Univerzita Karlova s 327 studenty z Izraele.