Nemocnice Šumperk se stala mezinárodním referenčním centrem, které bude lékaře a zdravotníky z Česka i zahraniční školit ve výměně velkých kloubů a následné rekonvalescenci pacientů. Šumperská nemocnice speciální projekt Pacientská cesta zaměřený na výměnu kyčelních a kolenních kloubů spustila v listopadu 2021 ve spolupráci s firmou B. Braun jako první v Česku a podle lékařů se osvědčil. „Z téměř tisícovky operací nemuseli lékaři provádět jedinou reoperaci. Pacientská cesta tak oprávněně vzbuzuje velký zájem nemocnic z Česka i zahraničí. Řada z nich by chtěla unikátní program zavést i u sebe,“ sdělila mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
Díky projektu Pacientská cesta se podle ní výrazně zkrátila doba hospitalizace po výměně kyčelního či kolenního kloubu a zrychlila se rekonvalescence pacientů. Program zahrnuje edukaci pacientů, snížení rizika infekce, včasnou mobilizaci a cvičení před a po operaci i použití moderních technologií. Léčba těchto pacientů je podle Hanke díky nejnovějším odborným přístupům a moderním technologiím měně bolestivá a zároveň rychlejší než dosavadní postupy. Důležitou roli podle mluvčí hraje také to, že se pacienti sami aktivně zapojují do celého procesu.
Šumperští lékaři při operaci velkých kloubů aplikují do otevřené rány lokání anestetikum nebo katétr napojený na pumpu s anestetikem, pacient tak po operaci necítí bolest. „Tento typ multimodální anestezie umožní našim pacientům postavit se na vlastní nohy už pár hodin po operaci. Tím, že je nic nebolí, mohou chodit hned a o to rychleji zatěžovat nový kloub, zapojovat svaly kolem rány a získat rychleji soběstačnost, sebejistotu a sílu pro další rehabilitaci,“ uvedl primář ortopedického oddělení Nemocnice Šumperk Ján Debre.
Součástí projektu je i speciální rehabilitační senzor Orthofit, který si pacient doma nasadí na operovanou končetinu. Snímač sleduje kvalitu rehabilitace a mobilitu. Senzor je propojen s tabletem, který pomocí aplikace přenáší data z rehabilitace do počítače lékaře. Aplikace pacienta navádí při cvičení a ukazuje mu například krajní polohy.
Šumperská nemocnice v poslední době eviduje nárůst počtu pacientů s artrózou kolenních kloubů a kyčlí. Vyšší počet případů těchto degenerativních onemocnění kloubů lékaři dávají do možné souvislosti s pandemií koronaviru. Mnoho lidí totiž na dlouhé měsíce kvůli lockdownu a obavám z nákazy omezilo fyzické aktivity a zároveň vzrostla jejich hmotnost, která při vzniku artrózy hraje důležitou roli.