Chladné prostory, vlhkost a ponurá atmosféra 50. let 20. století stále dýchá ze stěn bývalého Krytu civilní obrany v Bezručových sadech. Letos na jaře tento prostor začala využívat Paměť národa, která zde vypráví příběhy pamětníků z dob 2. světové války a komunistické totality z Olomouckého kraje. Nyní plánuje otevřít druhé patro.
„Kromě již hodně náročné údržby vlhkých prostor krytu plánujeme v jeho 1. patře postupně vybudovat multifunkční kulturní prostor,“ popsal představu Paměti národa Střední Morava její ředitel Petr Zavadil. „Projekty studentů a mladých lidí budou mít návaznost na příběhy našich pamětníků z Olomouckého kraje,“ dodal ředitel.
K otevření další části krytu musí nezisková organizace získat finanční prostředky, konkrétně se částka pohybuje okolo jednoho milionu korun. „Za tímto účelem zahajujeme kampaň, která nese název Svoboda je běh na dlouhou trať. Kampaň bude zahájena tradičním Během pro Paměť národa, který se letos již popáté uskuteční v neděli 11. září ve Smetanových sadech v Olomouci,“ řekla Dita Palaščáková, fundraiserka organizace.
Kryt v Bezručových sadech otevřela Paměť národa letos na jaře. V jeho spodních prostorách vytvořila výstavu, která mapuje příběhy pěti pamětníků z Olomouckého kraje. „Děláme tady i vzdělávací projekty a workshopy pro děti a školy,“ dodal Zavadil s tím, že od března kryt navštívilo přes 600 návštěvníků.
Projekt Paměť národa Střední Morava zaznamenává příběhy pamětníků z dob 2. světové války, komunistické totality a devadesátých let. Její badatelé audiovizuálně zaznamenávají příběhy konkrétních pamětníků, jejich fotografie a deníky.
Paměť národa Střední Morava plní své poslání v Olomouckém a Zlínském kraji už od roku 2017. Dokumentuje vzpomínky pamětníků událostí 20. století, vypráví jejich příběhy veřejnosti a vzdělává mladou generaci i pedagogy. Od počátku existence pobočky bylo zaznamenáno 600 příběhů pamětníků a vzdělávacími programy prošlo přes 3 tisíce žáků škol v obou krajích.
Historie krytu civilní obrany v Bezručových sadech
Bunkr v Bezručových sadech byl vybudován mezi lety 1953 až 1957 jako velitelské stanoviště štábu Civilní obrany pro Olomoucký kraj. Odsud měly být řízeny krizové situace v regionu v případě vypuknutí válečného konfliktu.
Výstavba železobetonového bunkru vyšla na 5,5 milionu Kčs. Kryt je umístěn částečně ve starých městských hradbách, částečně ve skále, na které hradba stojí. Bunkr má jediný vchod v Bezručových sadech, dvě únikové šachty, dvě patra celkem 39 místností a vlastní studnu.
V roce 2002 byl kryt vyřazen z evidence protitlakových krytů. V roce 2009 se stal majetkem města Olomouc.