Kontrakt na dodávku 160 přívěsů v hodnotě 160 milionů korun (bez DPH) uzavřela s armádou společnost Panav ze Senice na Hané na Olomoucku. Patří mezi největší výrobce přívěsů a návěsů ve střední Evropě. Letos strojírenská firma dodá armádě 100 přívěsů s taktickým maskováním, zbývajících 60 vyrobí příští rok. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Panav Pavel Paprskář.
Panav začal s českou armádou spolupracovat v roce 2023, kdy jí dodal prvních 25 valníků a 50 kontejnerových přívěsů v civilním provedení. Nyní uspěl v tendru na armádní variantu přívěsů. „Armádě jsme už dodali první naše přívěsy, které nyní absolvují vojskové zkoušky ve Vyškově. Vojáci testují jejich taktické maskování, jízdní parametry a rozebíratelnost karoserie. Po skončení vojskových zkoušek zahájíme výrobu a dodávky objednaných přívěsů,“ uvedl Paprskář.
Přívěsy pro českou armádu jsou určeny pro převoz loženého materiálu pod plachtou či bez ní, na valníky lze uložit i kontejnery. Konstruktéři společnosti Panav při návrhu armádní varianty vycházeli ze standardních valníků vyráběných v Senici na Hané. Valníky jsou vybaveny taktickým maskováním včetně speciálního osvětlení, elektrorozvody i úchytná oka na přípojném mechanismu odpovídají standardům NATO.
Zakázka pro českou armádu by mohla společnosti Panav v budoucnu otevřít dveře k dodávkám valníků pro armády dalších členských států NATO. „Přihlásili jsme se s našimi valníky do prvního zahraničního tendru a uvidíme, jak dopadneme,“ podotkl Paprskář.
Ve finančních plánech na letošní rok vedení Panavu počítá s tržbami 580 milionů korun. „Budou zhruba stejné jako loni a zisk by se měl pohybovat v nižších desítkách milionů korun,“ uvedl Paprskář. Loni společnost Panav vyrobila 765 přívěsů a návěsů, jejichž počet byl stejný jako v roce 2023. „Nekopírovali jsme tak nepříznivý celoevropský vývoj v našem segmentu výroby. Dařilo se nám především na zahraničních trzích jako je Belgie, Lucembursko, Rumunsko, na kterých jsme zaznamenali meziroční nárůst objednávek v desítkách procent,“ řekl Paprskář. Panav v posledních dvou letech exportoval 17 procent produkce.
Na investice do strojního vybavení loni firma Panav vyčlenila zhruba 20 milionů korun, dalších 16 milionů korun investovala do nemovitostí ve výrobním areálu v Senici na Hané. „Pořídili jsme například nový lis či svařovacího robota,“ podotkl Paprskář, podle kterého investice pomáhají podniku zvyšovat konkurenceschopnost. „Na tuzemském trhu i v zahraničí se nám potvrdilo, že jsme schopni oslovit široké spektrum zákazníků a prosadit se s našimi produkty i v silně konkurenčním prostředí zakázkové i unifikované produkce,“ dodal.
Firma Panav, která je od roku 2011 součástí strojírenské skupiny AML Holding, zaměstnává 180 lidí. Podnik vyrábí valníková, sklápěcí, skříňová či kontejnerová vozidla. Do jeho výrobního portfolia patří i podvalníky, nosiče výměnných nástaveb a speciální vozidla.