Seznamte se s městskou částí Černovír. Věděli jste, že se v Černovíře nachází ojedinělý vojenský hřbitov, že je zde bývalá parní vodárna a třeba i rašeliniště? Pojďte objevit skryté poklady a historické památky! A pokud si s sebou vezmete láhev, donesete si z vycházky léčivou Černovírskou kyselku.
Trasa je dlouhá celkem 7 kilometrů a vyžaduje asi dvě hodiny chůze. Nemusíte se bát špatného počasí, cesta je vedená po zpevněných komunikacích a asfaltových cestách. Můžete se projít za každého počasí. Podívejte se na několik tipů k zastavení po celé trase. Další informace naleznete na webových stránkách prirodavemeste.cz.
Vojenský hřbitov
Vojenský hřbitov, vysvěcený roku 1869, je unikátní tím, že je na něm pohřbeno přes 4000 vojáků třinácti národností a různých církevních vyznání, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici Klášterního Hradiska. Ve středu hřbitova stojí otevřená křesťanská kaple s kopulí a východně je muslimská otevřená kaple s půlměsícem. V současné době, po téměř 50 letech devastace, kdy byly kříže rozkradeny a hřbitov pustl, je tato kulturní památka chráněná mezinárodními konvencemi a uváděna do důstojného stavu.
Barokní sloup Nejsvětější Trojice
Přes silnici na Jablonského ulici stojí v maličkém parčíku vzácná památka –sloup Nejsvětější Trojice z první poloviny 18. století. Na vrcholu pětimetrového trojbokého sloupu spatříme reliéfy Trojice a nad nimi symbolické pozlacené boží oko, obklopené svatozáří slunečních paprsků. Hlavice sloupu nese nápis „Sláva Bohu Otci, Bohu Synu, Bohu Duchu svatému“ jako poděkování rodiny sedláka Zvěřiny za ochranu před morovou nákazou.
Zdroj: Příroda ve městě
Mariánská kaple a boží muka
Na konci Petřkovy ulice na křižovatce vidíme kapli Navštívení Panny Marie z roku 1842 se zvoničkou. Dodnes je jedním z jejich zvonů vyzváněno umíráčkem. Vedle kaple stojí kamenný kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z roku 1863. Na kříži čteme nápis: „Fabián a Karolína Zvěřinovi manželové zdejší z č. 34 kříž tento postavili ke cti Boží L.P. 1863.“
Černovírská kyselka a slatiniště
Na zpáteční cestě po pravé straně najdeme odbočku do lesa k prameni Černovírské kyselky, sirnaté vody s obsahem železa. Vezměte si s sebou láhev, doporučujeme pít až doma. Na protější straně cesty se nachází kouzelná přírodní rezervace Černovírské slatiniště.
Zdroj: Příroda ve městě