Projděte se přírodou Holického lesa, odpočiňte si u chovných rybníků v rekreačním areálu Amerika. Stezka dále prochází přes holickou náves Svobody. Ještě dnes zde Holice připomíná, jak to vypadalo na typické hanácké dědině. Procházka je zakončena v průmyslové části Holice, kde jsou zajímavé budovy staré sladovny a pivovaru.
Celá trasa je dlouhá 7 kilometrů a vyžaduje asi dvě hodiny chůze plus čas strávený na zastaveních. Vycházka začíná na zastávce MHD Šlechtitelů a je zakončena na zastávce MHD U Mlýna.
Trasa je schůdná celoročně, vhodná pro kočárky i vozíčkáře. Pro horší nebo zimní počasí existuje i zkrácená varianta dlouhá 5 kilometrů. Podívejte se na na několik tipů k zastavení po celé trase. Další informace naleznete na webových stránkách prirodavemeste.cz.
Areál Amerika
Rekreační soukromý areál Amerika je souborem tří rybníků o ploše 1,8 ha. Zdejší travnaté pláže jsou pravidelně udržovány, na své si přijdou milovníci rybaření, procházek i posezení u vody. Tato odpočinková zóna se nachází na území bývalého dvojfortu VII. Ten byl postaven v letech 1854 – 1867 jako součást fortového věnce kolem Olomouce a mezi ním procházela železnice. Proto byl nazýván železniční fort. Do dnešní doby se z něho zachovaly jen terénní náznaky. V Americe je možné se občerstvit v letní sezonu v hospůdce.
Náves Svobody
Na návsi si můžeme prohlédnout sochu sv. Floriána z 19. století a pomník obětem světových válek z roku 1924 se sochou Františka Palackého od významného olomouckého sochaře Julia Pelikána. Projdeme kolem budovy prvního stupně základní školy, bývalého panského domu z roku 1874. Na návsi Svobody se nachází soubor cenných vesnických domů, některé jsou i s žudrem. Dominantou náměstí je farní kostel sv. Urbana, jehož dnešní podoba pochází z roku 1893. Vznikal postupně přestavbou původní kaple svatého Urbana z roku 1610. Samostatná farnost byla v Holici ustavena v roce 1843, předtím byla obec od středověku součástí farnosti olomouckého kostela sv. Mořice. U kostela stojí sochy svatých Cyrila a Metoděje.
Bývalá sladovna
Sladovna byla založena v roce 1899 jako firma Heller-Husserl a později se přejmenovala na Hanáckou sladovnu. Zásadní měrou se na projektu podílel významný architekt Karel Starý. Výroba sladu zde probíhala klasickým humnovým způsobem. Sladovna produkovala cca 6500 tun sladu za rok, přičemž se významná část produkce exportovala. V současnosti se objekt využívá pouze pro skladování ječmene. O pár stovek metrů směrem dále po Sladkovského ulici se nachází budova bývalého pivovaru.