Obec Bukovany s necelými 600 obyvateli leží 10 km východním směrem od krajského města Olomouce, v nadmořské výšce 263 m. Obec se rozprostírá na úpatí posledního výběžku Nízkého Jeseníku. Po trase se můžete kochat malebnou přírodou, stavbami drobné vesnické architektury a budete-li mít štěstí, také úžasnými výhledy na krajinu a město Olomouc.
Začátek a konec pětikilometrové trasy vede po asfaltové obecní silnici, jinak si nohy výletníku mohou odpočinout na nezpevněných polních a lesních cestách. Za sucha je cesta sjízdná i pro dětský kočárek. Vycházka začíná na zastávce MHD Bukovany, po vašem výletu zde také končí. Další informace naleznete na webových stránkách prirodavemeste.cz.
Křížek z roku 1867
V průběhu cesty po Bukovanech narazíte na křížek, který se nachází na odbočce k restauraci zvané Koliba. Křížek nechali postavit manželé Vláčilovi z Bukovan v roce 1867.
Zdroj: Tereza Hrubá
Barokní polní kaple sv. Donáta
Během procházky projdete alejí mladých lip a po levé straně uvidíte krásně zrekonstruovanou polní kapličku. Od ní je pěkný výhled na Bukovany. Polní kaple má obdélníkový půdorys s půlkruhovým závěrem. Vstupní průčelí je členěno pilastry na rozích i na boku. Nad římsou je trojúhelníkový štít, v atice mělký obdélníkový výklenek. Datovaná je německým nápisem uvnitř stavby do roku 1744. Kaple je dokladem barokní architektury přenesené do drobné lidové formy s významným umístěním v krajině. Od roku 1964 se jedná o kulturní památku.
Zdroj: Tereza Hrubá
Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1992
I když jsou Bukovany poprvé zmiňovány už v roce 1131, nebyl v obci nikdy vystavěn žádný svatostánek a obyvatelé museli docházet do kostela ve Velké Bystřici. Až v roce 1992 se místní občané rozhodli kostel vystavět.
Kostel byl postaven na náklady farnosti a dárců a ještě téhož roku vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Stavba trvala necelé čtyři měsíce. Nevelký kostelík pojme více než 100 lidí. Interiér je moderně vybaven, v centru stojí dřevěný oltář a nad ním je zavěšen velký dřevěný kříž. Na stěnách jsou sochy sv. Antonína, Panny Marie a sv. Barbory.
Zdroj: Tereza Hrubá